Seferihisar Emlak

ASYA YAŞARİKİZ / YENİ HABER – Halkların Demokratik Partisi (HDP)’nin kapatılması istemiyle açılan davada Anayasa Mahkemesi (AYM) ilk incelemesini tamamlayarak iddianamenin kabulüne oy birliği ile karar verdi. İddianamede ayrıca 451 kişi hakkında da siyasi yasak istendi.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, karar ile ilgili “AYM, iddianameyi kökten reddetme fırsatına sahipti. Bunu yapması için de hukuki ve vicdani sebep mevcuttu” yorumunu yaptı.

KARARA TEPKİLİ

Gazetemize konuşan HDP Seferihisar Eş Başkanı Aziz Benli, kararı kabul edilemez olarak yorumladı. HDP’nin 6.5 milyona yakın oy alan bir parti olduğunu hatırlatan Benli, “İktidar muhalefetten önce halkımızın vicdanlarında yenilecek” dedi. 

Demokrasi ve insan haklarından yana olan herkesin bu karara karşı çıkacağına inanan Benli, siyasi yasakları da eleştirerek şöyle konuştu; “Partimiz 19 Mart Yerel Seçimlerinde il ve ilçelerde 65 belediye başlanlığı kazanmıştı. Bu arkadaşlarımızın 60’ını görevden alıp yerine kayyum atadılar. Şimdi de HDP’yi kapatıp başta eş başkanlarımız Pervin Buldan ve Mithat Sancar olmak üzere tüm milletvekillerimiz ve toplam 451 partiliye 5 yıl politika yapma yasağı getirmeyi planlıyorlar. Böyle bir şey, kesinlikle kabul edilemez.”