Seferihisar Emlak

ASYA YAŞARİKİZ / YENİ HABER – Seferihisar Belediyesi çalışanları bugün önemli bir sözleşmeye imza attı. DİSK Genel İş 4 No’lu Şubenin gerçekleştirdiği Toplu İş Sözleşmesi (TİS), çalışanlar için önemli kazanımlar doğurdu.

ÖNEMLİ KAZANIMLAR ELDE EDİLDİ

Kurulan TİS masasında, Seferihisar Belediyesi çalışanlarının kıdem tazminatı 30 günden 45 güne çıktı. En düşük yevmiyenin 165TL olduğu iş yerinde birinci yıl ücretlere yüzde 20 oranında; ikinci yıl ise yıllık enflasyon +2 puan oranında zam yapıldı. Temizlik işlerinde araç arkasında çalışan işçilere ve Park Bahçe Biriminde çalışan işçilere pis koku pirimi getirildi. İkramiyeler, 5+5 yevmiye iken TİS ile birinci yıl 35 yevmiyeye, ikinci yıl 40 yevmiyeye yükseldi. Eşi çalışmayan işçiye 657 sayılı devlet memurlarına verilen miktarda 405 TL aile ve çocuk  yardımı sağlandı.

Öte yandan engelli çocuğu olan işçinin çocuğuna da eğitim yardımı verildi. Sözleşmede ayrıca, belediye işçilerinin banka promosyonu almasını sağlayan toplu sözleşme maddesi eklendi. Çalışanlara 1 Mayıs İşçi Bayramının kutlandığı gün için ikramiye verildi. Kadın çalışanlara is ek olarak, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için 1 gün izin ve 1 yevmiye tutarında ikramiye sağlandı. Çalışanların çocuğunun doğumundan, sünnetine ve evlenmesine kadar nakdi yardım ve izin hakkı verildi. Son olarak da yıllık izinleri 1 ila 5 yıl arasında olanlar 20 iş günü; 5 ila 10 yıl arasında olanlar 25 iş günü; 10 yıldan fazla çalışanların ise 30 iş günü yıllık ücretli izin hakkı sağlandı.

“İŞÇİMİZİ ENFLASYONA EZDİRMEDİK”

TİS ile ilgili açıklama yapan Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, çalışanlarının hakkını her zaman gözeteceğinin altını çizerek “Emekçi kardeşlerimizin alın terlerinin hakkını alarak, daha iyi şartlarda çalışmalarını sağlayacak Disk Genel İş Sendikası İzmir 4 No’lu Şube ile imzaladığımız toplu sözleşmeyle işçimizi enflasyona ezdirmedik” ifadelerini kullandı.

“KİMSEYİ YARI YOLDA BIRAKMADI”

TİS ile ilgili gazetemize konuşan iş yeri temsilcisi Özcan Aşkın, pandemi nedeniyle yaşanan ekonomik kriz döneminde böyle bir sözleşmeye imza atılmasının önemine dikkat çekti. “İsmail başkan, böyle bir dönemde kimseyi yarı yolda bırakmadı, hiçbir işçiyi işinden çıkarmadı” diyen Aşkın, Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin’in her zaman kendilerini koruduğunun altını çizdi.

“HİÇBİR ÇALIŞANIN İÇERDE ALACAĞI KALMADI”

Aşkın son olarak; “İsmail başkan ortak akıla her zaman önem verdi. Şeffaf yöneticilik örneği sergileyerek bizden hiçbir şeyi esirgemedi. Her zaman ‘hiçbir işçiyi ekmeksiz bırakmayacağız’ dedi ve bunu uyguladı. Belediyemizde maddi sorunları önemli ölçüde hallettik. Böylece hiçbir çalışanın içerde alacağı kalmadı. İsmail başkana teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Seferihisar Belediyesi’nde düzenlenen TİS törenine, CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, DİSK Genel Sekreteri Şükret Sevgener, Genel İş Başkanı Remzi Çalışkan, 4 No’lu Şube Başkanı  Aydın Tekin, CHP Seferihisar İlçe Yönetimi ve Seferihisar Belediyesi yöneticileri katıldı.