Seferihisar Emlak

Kamunun faydalanmasına açık alanların “Açıkgözler” tarafından işgali moda oldu. Özellikle deniz kenarlarına yerleşen işgalciler halktan haksız para topluyorlar. Yazıldığında ise mahkemelere koşturuyorlar. Bu işgalleri engellemesi gerekenler ise işe “Fransız” kalıyorlar.

Uyanık zihniyetin özellikle sahil kesimlerinde yaptığı haksız işgaller yaz aylarını kabusa çeviriyor! Seferihisar, Ürkmez sahillerinin en güzel yerlerini zapteden uyanıklar halkın yaz kabusu oldu.

Sahillerimizde yazla birlikte başlayan en büyük sorun, uyanıkların işgal faaliyetleri. Başta Seferihisar Akkum olmak üzere, Ürkmez sahillerini sahiplenip, otopark, plaj, şezlong parası toplayan uyanıklar yaz aylarının kanayan yarası olurken, çoğu yerlerde yetkili makamlar bu uyanıklarla başa çıkamaz durumda. Bazı yerlerde şiddet içeren kavgalara dönüşen bu girişimler ne yazık ki, yazın en çirkin olayları olarak kabul ediliyor. Yasalara göre, hiç kimse sahilleri sahiplenemez.

Tapulu arazileleri bile olsa, devletin dışında hiç kimse sahillerden faydalanan kişilere hizmet verdiği iddiasında bulunamaz. Her tapulu sahil arazisine yol ile giriş yapılmasına olanak tanımak zorunluluğu var. Özellikle de büyük otel ve motellerin plajlarını dikenli tellerle çevirmeleri, halkın girişini veya denizden faydalanmasını engellemeleri yasak. Ancak bu yasağa ne kadar uyulduğu tartışma konusu.  Yıllardır başa çıkılamayan uygulamalar virüs gibi, Yarımada sahillerine de yayıldı. Geçtiğimiz yıllarda sahil işgalcisi uyanıklardan şikayetçi olan vatandaşlar, zaman zaman kavgalar yaşadılar. Yetkililer ise vatandaşların kimseye para ödememek konusunda bilinçli davranmalarını istediler.

Vatandaşlar ise, belediyelerin bu işe acilen el atması gerektiğini ve işgalleri durdurması veya engellemesi gerektiğini söyleyerek “Bizler kavga etmek istemiyoruz. Para taleplerini mecburen karşılıyoruz ama bu işin bir sonu olmalı” diyorlar. Yazdıklarımıza en büyük tepkiyi Sığacık Küçük Akkum’u sahiplenen Belediye İmar Komisyonu Üyesi Mustafa Ulu verdi. Şimdi kendisine soruyoruz: Bu yaptığın halkın hakkını engellemek, yani işgal değil mi?

HALK ZAMAN ZAMAN GÖSTERİLER DE YAPTI

Özellikle Ege Bölgesi sahil işgalleri konusunda başı çekiyor. Deniz kenarlarını işgal ederek halktan haksız kazanç elde eden uyanıklar zaman zaman halk tarafından protesto da ediliyor. Geçtiğimiz yıl Bodrum yaşayanları bu işgalcilere savaş açmış, etkili protestolar yapmıştı. Ancak bu girişimleri dahi yetkilileri harekete geçirememişti. Aynı durumun bu yıl sahillerimizde yaşanmasını istemiyor belediyeleri görevlerine yapmaya, işgalleri engellemeye çağırıyoruz.

Son Güncelleme : 04 Temmuz 2017 22:24