fbpx

“İstanbul Sözleşmesi’nden çekilen iktidar canilere cesaret verdi”

Seferihisarlılar, Akarca'da Yusuf Kaçar tarafından öldürülen Hatun Güneş için toplanarak kadın cinayetlerini protesto etti.
“İstanbul Sözleşmesi’nden çekilen iktidar canilere cesaret verdi”
Yayınlanma tarihi : 16 Temmuz 2021 10:06

DİLEK GÜRBÜZ / ASYA YAŞARİKİZ – Dün Akarca’da Yusuf Kaçar tarafından öldürülen Hatun Güneş cinayeti protesto edildi. Protesto eylemine Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Başkanı Senem Gürer Solak, İYİ Parti İlçe Başkanı Şadiye Aşçıoğlu, 24. dönem CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, CHP İzmir İl Yönetim Kurulu Üyesi Köksal Yıldırım, İYİ Parti İl Başkan Yardımcısı Serap Özöktem, TKP Seferihisar İlçe Sekreteri Duygu Benzer,  Eğitim İş Seferihisar Yönetim Kurulu üyesi Emel Andaç, Alevi Kültür Derneği Başkanı Gülbahar Kaplan, Abderalılar Sanat Derneği Başkanı Cafer Öz, sivil toplum örgütleri, partililer ve çok sayıda yurttaş katıldı.

ERDOĞAN ELEŞTİRİLDİ

Eylemde yapılan konuşmada Seferihisar’da daha önce de yaşanan kadın cinayetlerine dikkat çekilerek “Siyasal iktidar, biz kadınlardan kaderimize razı olmamızı bekliyor. Kolluk kuvvetleri caniyi yakaladı, her şey bitti. Adalet yerini bulacak öyle mi? Bu cinayetin azmettiricisi var. İstanbul Sözleşmesi’nden çekilen siyasal iktidar canilere cesaret vererek katili bu cinayete azmettirmiştir. Bundan dört ay önce ülkemizin dört bir yanında olduğu gibi Seferihisar’da da biz kadınlar İstanbul Sözleşmesi için iktidarı uyardık. Kadınların sesine kulaklarını tıkayıp bildiklerini okudular.” ifadeleri ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Adalet ve Kalkınma Partisi politikaları eleştirildi.

İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasının kadın cinayetlerinin artmasına neden olduğuna dikkat çekilen açıklamada “Boğaziçili gençler Boğaziçi’ni kayyumdan nasıl geri aldılarsa biz kadınlar da İstanbul Sözleşmesi’ni öyle geri alacağız. Kimse kadınları hafife almasın.” denildi.

Yapılan konuşmaların ardından cinayetin işlendiği yere sloganlarla yürüyüş yapılarak çiçek bırakıldı.

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (0)