Seferihisar Emlak

Seferihisar’ın en fazla ormana sahip yerleşim yeri Orhanlı mahallesinde bir süredir jeotermal enerji hareketliliği yaşanıyor.  

Jeotermal enerji santralinin başlarına ne tür belalar getireceğinin farkında olmayan bazı köylüler, üç beş bin lira fazla para kazanma uğruna arazilerini birer birer elden çıkarırken aralarından, ‘’Mahallemize yatırım gelsin. İstihdamın önü açılsın. Ben gelenlere her türlü yardımı yapmaya hazırım’’ deme gafletinde bulunanlar da çıktı. 

Ama Orhanlı halkının çoğunluğu aydındı, uyanıktı.  

Onlar paraya tamah etmedikleri gibi estirilen rüzgara da kapılmadılar,  topraklarına, havalarına sahip çıkıp, ‘’Köyümüzde JES istemiyoruz’’ bayrağı açtılar. Çünkü onlar jeotermal enerji santrallerinin Aydın’ı nasıl mahvettiğini, Buharkent’teki, Germencik’teki, Erbeyli’deki incir ve zeytin bahçelerini nasıl mahvettiğini iyi biliyorlardı. 

İşte tertemiz topraklarda tertemiz havalarına sahip çıkan Orhanlı halkının feryadına ilk kulak veren Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin oldu.

Yöre halkının görüşlerine başvurulmadan hazırlanan ÇED raporlarına veya valiliklerin ‘ÇED gerekli değildir’ kararlarına karşı açılan itiraz davalarının aylarca hatta yıllarca sürdüğünü bilen İsmail Yetişkin, hak hukuk tanımadan bölgeye getirilerek hazine ve tarım arazilerinin üzerine konuşlandırılan kaçak yapı ve konteynerleri 775 sayılı Kanun’un 18. maddesine istinaden derhal kaldırttı, ilgili firmaya kapıyı gösterdi. Çünkü imar yasaları konteyner de olsa tüm kapalı mekanları kapsıyor, isteyenin istediği yere izinsiz şantiye kurmasına geçit vermiyordu. 

KOLAY KOLAY PES ETMEZLER 

Arkasında siyasi erkin gücünü hisseden jeotermal santral yatırımcılarının bu hareket karşısında pes edeceklerini düşünmüyorum elbette. Onlar yine bakanlıkların, valiliklerin desteği ile kabaran iştahlarının gereğini yapmaya devam edeceklerdir. 

Burada Başkan Yetişkin’in yaptığı, bugüne kadar bu tür oldubittiler karşısında sessiz kalan, hatta bu kişilere gizli veya açık destek veren yerel yönetimlere yol gösterme, öncülük etme hareketidir.   

Söz konusu sözde yatırımlar için hazırlanan ’ÇED gerekli değildir’’ raporlarının alt tına tereddütsüz imza atan valilere, ‘’Durun bakalım, temiz çevrede yaşama hakkımıza engel olamazsınız’’ mesajı vermektir… ‘’Köpeksiz köyde değneksiz gezebilme’’ cesaretini gösteren mağrurlara, meydanın o kadar da boş olmadığını öğretmektir.

Son Güncelleme : 12 Kasım 2020 21:02