Seferihisar Emlak

Seferihisar Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ali Özdemir Dünya Kadın Üreticiler Gününde kadın üreticileri çiçek vererek kutladı.

Seferihisar Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ali Özdemir üreticiler pazarında kendi ürettikleri ürünleri satarken büyük bir sürpriz yaptı. Elinde çiçeklerle pazara giren Müdür Ali Özdemir kadın üreticileri tek tek dolaştı ve her üretici kadına bir gül çiçeği verdi.

Özdemir, Salı Pazarında yaptığı kısa konuşmasında, gelişmekte olan birçok ülkede tarımsal iş gücünün en önemli kaynağını kadınların oluşturduğunu, tarımsal üretimin ve kırsal hayatın sürekliliğinin sağlanmasında en önemli rolü kırsal alanda yaşayan kadınların üstlendiğini ifade etti. Müdür Özdemir, “Dünya Çiftçi Kadınlar Günü fikri ilk olarak 1995 yılında Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenen, 4. Dünya Kadın Konferansı’nda çıkmıştır. Ülkemizde 1997 yılından itibaren de 15 Ekim, Dünya Çiftçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaktadır.

Kadın işçiler tarımsal üretimin her aşamasında yer almakla birlikte daha çok gıda, ürün hasadı, ürünlerin işlenmesi gibi alanlarda yoğunlaşmaktadırlar. Kırsal kesimdeki kadınların günlük yaşamda ve tarımsal faaliyetlerdeki işlerinin çeşitliliği ve çokluğu nedeniyle büyük bir yükü omuzlamaktadırlar.

Kadınlarımız yeri geldiğinde tarlada çift sürmekte, tohum ekmekte, yeri geldiğinde ürününü hasat etmekte, hayvanlarını bakmakta, tarımın her alanında çalışmaktadır. Bunların yanı sıra üzerinde bulunan geleneksel ev işlerini yürütmekte, annelik gibi kutsal bir görevi de beraberinde yerine getirmektedir. Ülke insanı olarak kadınlarımızın hakkını ödeyemeyiz” dedi.