Seferihisar Emlak

Daha önce yargının izin vermediği orkinos çiftliği konusunda inadını sürdüren ve önceki izin verilmeyen alanın yakınına çiftlik kurmak için İzmir Valiliği’nden ‘ÇED gerekli değildir’ kararı çıkaran firmanın bu hareketi bölgede infial yarattı. Urla ve Seferihisarlılar başta olmak üzere denizimize ve koylarımıza sahip çıkan binlerce kişi 7 Eylül’de Sığacık’ta toplanarak çiftlik için verilen ÇED gerekli değildir kararını ve orkinos inadını protesto edecek…

ÇED dosyasının ayrıntılarına göre 9 numaralı su ürünleri sahasında 39 bin 200 metrekarelik, yani 26 futbol sahası genişliğindeki deniz alanı içinde her biri 150 kilo gelen ve toplam ağırlıkları 900 tona ulaşan 6000 orkinosun yetiştirileceği tesis planlanıyor. Bu da devasa boyuttaki balıkların Sığacık Koyu’nu kısa sürede çok kirli bir hale getirmesi anlamına geliyor.

Yarımadayı kirletecek, Sığacık koyundaki doğal yaşama ve ekolojiye zarar verecek bu tür projeleri çevrelerinde istemediklerini kaydeden Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, ‘’Bu körfez, atalarımızın bize tertemiz bir şekilde, torunlarımızın emaneti olarak miras bıraktığı bir doğa harikasıdır. En büyük zenginliklerimizdendir. Urla ve Seferihisar belediyeleri olarak çocuklarımızın geleceği için birlikte mücadele edeceğiz. Ayrıca istihdam yaratacağına ilişkin açıklamalar birer aldatmacadır. Burada istihdam oluşmayacak aksine olta ve ağ balıkçılarımıza büyük darbe vuracaktır. Geleceğimiz için Urla Demircili’de kurulacak ‘orkinos çiftliğine hayır’ eylemine tüm halkımızı bekliyoruz.’’

TAMAMI İSE DAHA BÜYÜK

Orkinos çiftliği için projenin bir ayağı 39 bin 200 olarak görünse de İzmir Valiliği’nin geçen yıl verdiği ‘’ÇED gerekli değildir’’ raporu tehlikenin çok daha büyük olduğunu gösteriyor. Aşağıdaki valilik açıklamasına göre kurulacak tesis tam 60 futbol sahası büyüklüğüne denk geliyor.

İşte valilik açıklaması:

İZMİR ili URLA, ilcesi Sığacık Körfezi Mevkii, 9 Numaralı Potansiyel Alan, 64.000 m2 deniz alanı mevkiindeki Özsu Balık Üretim A.Ş. tarafından yapılması planlanan 2000 TON/YİL KAPASİTELİ SU URUNLERİ YETİSTİRİCİLİGİ KAFES İLAVESİ projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan dosyayı PTD Dosyası incelenmiş ve değerlendirilmiştir ÇED Yönetmeliği’nin 17. maddesi gereğince 2000 TON/YİL KAPASİTELİ SU URUNLERİ YETİSTİRİCİLİGİ KAFES İLAVESİ projesi’ne Valiliğimizce “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı verilmiştir.