Seferihisar Emlak

Seferihisar’da Salı günleri merkezde, pazar günleri Sığacık’ta kurulan ve sadece üreticilerin ürettiği sebze ve meyveler ile evlerde yapılan yerel lezzetlerin ve el işlerinin satışının yapıldığı pazarlarda sıkı kontrol başladı.

Denetimlerin, sadece doğal ve geleneksel ürünlerin birinci elden tüketici ile buluşturulması amacıyla oluşturulan pazarlarla ilgili şikayetlerin artması üzerine yoğunlaştırıldığı bildirildi. Bir süredir iki pazarda da hallerden getirilen ürünlerin satıldığı yönünde şikayetler yapılıyordu.
20140702_482063
Üreticilerden yer veya işgaliye adı altında herhangi bir ücret alınmadığını, pazarda sergi açmanın tek şartının üreticilerin kendi ürünlerini veya mamul maddelerini satması olduğunu kaydeden zabıta müdürlüğü ekipleri, ‘’Pazarların oluşturulmasının temel amacı yerel ürünlerin korunması ve desteklenmesi…Halden ürün getirilmesi bu amaca uymuyor. Denetimlerle gerçek üreticiye de sahip çıkıyoruz’’ dediler.

Salı ve Sığacık pazarlarında denetim yapan zabıta ve ziraat mühendisleri, köylülerin sebze ve meyveleri hangi bahçede yetiştirdiklerini de fotoğraflıyor ve kontrol altına alıyor.
20140702_184064
FİYATLAR DA DENETLENSİN

Belediyenin veya bir başka kurumun pazarlardaki fiyatlara karışmadığını, denetimlerde bu konuya eğilinmediğini hatırlatan tüketiciler ise, ‘’Fiyatlar düzensiz. Sadece pazarlarda değil esnafta da fiyat birliği yok. Müşteri yoğunluğuna göre ücret belirleniyor. Bu konunun da takipçisi olmalı’’ diye konuştular…
20140702_378433

Tezgahlardaki ürünlerin Seferihisar’da üretilip üretilmediğini kontrol eden zabıta ekipleri, sadece yerel ürünlerin satılması konusunda uyarılarda da bulunuyor…

Kavakdere’de ikamet eden Süleyman Atar “Evimin önünde iki tane kayesi ağacım var hepsini yiyemiyoruz Salı Pazarı sayesinde hem meyvelerimiz telef olmuyor hemde cebimizede üç beş kuruş para giriyor. Pazardan çok memnunuz ama bazı uyanıklar halden getirp satıyordu denetimler sıkça yapılmalı”dedi.

Son Güncelleme : 08 Ağustos 2018 18:48