DOLAR

33,0413$% 0.65

EURO

36,0249% 0.4

STERLİN

42,9931£% 1.08

GRAM ALTIN

2.559,20%0,41

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

BİTCOİN

1915073฿%1.58662

a

Köylüler JES şirketini davul zurna ile uğurladı

Köylüler JES şirketini davul zurna ile uğurladı
0

BEĞENDİM

 ASYA YAŞARİKİZ / YENİ HABER – Orhanlı’da yapılması planlanan Jeotermal Enerji Santralı (JES) ve buna ek olarak Güneş ve Rüzgar  Enerji Santralı projesi için yapılan halkın katılımı toplantısını protesto ederek yapılmasına izin vermedi.

KÖYLÜLER TOPLANTIYI YAPTIRMADI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığını temsilen toplantıda bulunan İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İlçe Müdürlüğü Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Şube görevlisi Devrim Kılıç, Orhanlı Köylülerine toplantıyı istemeyip istemediklerini sordu. Köylüler ise bu isteği yuhalayarak kabul etmedi. Kılıç ise köylülere teşekkür ederek sözü köylülerin avukatı Şehrazat Mercan’a bıraktı.

Mercan, halkın katılımı toplantısını neden istemediklerini şu ifadeler ile ortaya koydu; “Biz zaten bu projeye dava açtık. Burada bu iş uygun değildir dedik. Mahkeme de yürütmenin durdurulması kararını verdi. Şimdi neden, bir daha ÇED başlatıldı. Artık bu şirketleri Orhanlı vadisinden çeksinler. Biz hukuka uyulmasını aldığımız mahkeme kararının dikkate alınmasını bundan sonraki başlatılmış eski yeni ne kadar ÇED kararı varsa, Orhanlı Köyü, Tuzla Fayı üzerindeki bütün ÇED’lerin iptal edilmesini istiyoruz.”

“YENİLENEBİLİR ENERJİ PROJESİ DEĞİL”

Köylülerin bir diğer avukatı Cem Altıparmak da, toplantıya katılan yurttaşlara teşekkür ederek proje şirketini eleştirdi. Altıparmak konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Burada önemli olan parayı takip etmek. Parayı takip edersek bu projenin niye ortaya çıktığını görürüz. Bu projeler yenilenebilir enerji projeleri değildir. Bu projeler siz zeytinliğinizi, geleceğinizi yok eden projelerdir. Kısa bir zaman önce bu projeyi yapmak isteyenleri elemanları gelerek gizli gizli asırlık zeytin ağaçlarını kesti. Köylüler sahip çıktı, suç duyurusunda bulunuldu. Bunlar şirketin yapacaklarının teminatıdır. O yüzden bu saçma projeye hiçbir şekilde izin vermeyeceğiz. Çünkü bu daha fazla para kazanmak için yapılan bir projedir. Projenin takipçisi olacağız, bunları def edeceğiz.”

SOYER, KÖYLÜLERE DESTEK VERDİ

Altıparmak’tan sonra protesto eylemine katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tun Soyer, sözlerine köylüleri kutlayarak başladı. Yerel yönetici olarak görevinin geçici olduğunu ancak görevi süresince köylülere destek olacağını söyleyen Soyer, “Bu topraklara, bu kadim kültüre sahip çıkıyorsunuz. İyi ki varsınız, iyi ki bu topraklar sahipsiz değil. Ben inanıyorum ki yerel yöneticilerin asli görevi görev yaptıkları toprakları ve onun kültürünü korumak. Asfalt, çöp sonradan gelir. İlk işimiz bu toprakları korumak çünkü biz nöbetçiyiz ve görev süremiz bitince gideceğiz. Bu görev süreci içinde bize emanet edilen atalarımızın binlerce yıl boyunca biriktirdikleri değerleri korumazsak hangi görevi yapmış oluruz? Aslolan bizden önce de var olup atalarımızın bize devrettiği mirası canla başla korumaya çalışmak. Çünkü bunu yok etmek için bunun üzerinden kar etmek için, bu toprakları ranta kurban etmek için ellerinden geleni yapmaya devam ediyorlar. Onun için varız. Sevgili kardeşlerim bizi ezip geçemezler, geçtirtmeyeceğiz. Haklıyız, kazanacağız. Bu memlekette haklı olmak yetmez. Sesimizin güçlü çıkması lazım. Onun için geldiğim ilk anda bu sıcakta el ele vermiş görünce doğrusu ben de cesaret buldum. Sonuna kadar yanınızda olacağım. Atalarımızın zengin bereketli topraklarını buradaki bebelere emanet edene kadar da nöbeti sürdüreceğiz.” şeklinde konuşarak köylülere desteğini ifade etti.

Toplantıya, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Seferihisar İlçe Başkanı Senem Gürer Solak, CHP Menderes, Narlıdere, Konak, Balçova İlçe Başkanları, CHP İzmir İl Örgütü temsilcileri, Eğitim- İş, Türkiye İşçi Partisi (TİP) temsilcileri, çevre örgütü temsilcileri ve çok sayıda İzmirli katıldı.

Eylemde zeybek ekibi zeybek oynadı. Zeybeğe Orhanlı Köyü muhtarı da eşlik etti. Yurttaşlar sık sık “Orhanlı bizimdir bizim kalacak” “Direne direne kazanacağız” sloganlarını attı.

FOTOĞRAF: DİLEK GÜRBÜZ

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.