Seferihisar Emlak

Seferihisar Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ali Özdemir’in uyarısını yaptığı ‘kuş gribi’ kapımıza dayandı.

Gümüldür Fevzi Çakmak Mahallesi’ndeki bazı kanatlılarda kuş gribi tespit edilmesi üzerine Gıda Tarım ve Hayvancılık İzmir İl Müdürlüğü ile Menderes İlçe Müdürlüğü alarma geçti. Karantina altına alınan mahalledeki tüm kanatlıların itlafına başlandı.

VİRÜS MENDERES’TEN GELDİ

İddiaya göre hastalık Gümüldür’e Menderes üzerinden geldi. Gümüldür Fevzi Çakmak Mahallesi’nden A.D adlı vatandaş, Menderes’te Kuşçu M. lakabıyla tanınan kişiden 4 tavuk aldı.

İki gün geçmeden tavukların hepsi ölünce konu İlçe Tarım Müdürlüğü’ne yansıtıldı. Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü yetkilileri de İl Müdürlüğü ile irtibata geçti. Yapılan laboratuvar tahlilleri sonucunda tavukların kuş gribinden öldüğü ortaya çıktı. Bunun üzerine  ev ve çiftliklerdeki tavukların imhasına başlandı.

Gümüldür Fevzi Çakmak Mahallesi’nin karantina altına alınmasından sonra mahalle sakinlerinin ev ve bahçelerinde bulunan onlarca tavuk itlaf edildi.

VATANDAŞLAR İSYANDA

Tavuklarında hastalık belirtisi görülmeyen bazı vatandaşlar, hayvanlarının itlafına karşı çıkarken Fevzi Çakmak Mahallesi sakinlerine taviz vermeyen Tarım İl Müdürlüğü görevlileri kümeslerini açmayan ve kanatlı hayvanlarını teslim etmeyen vatandaşlara 7 bin 200 liraya kadar varan para cezaları kesiyor.

İmha amacıyla alınan tavukların karşılığında kendilerine herhangi bir bedel ödenmemesine isyan eden bazı vatandaşlar, “Madem tavuklarımızı alıyorsunuz, niçin karşılığında bir bedel ödemiyorsunuz” şeklinde eleştirilerini dile getiriyorlar.

ÜRKMEZ DE TEHDİT ALTINDA

Gümüldür’de ‘kuş gribi’ gribi hastalığının tespit edilmesi üzerine Ürkmez’de de endişe başladı. Ürkmez’in Gümüldür’e yakınlığı nedeniyle hastalığın bu mahalleye de yayılmasından korkuluyor.

Son Güncelleme : 02 Eylül 2015 13:29