Seferihisar Emlak

“Yavru Vatan” olarak da bilinen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, tarihi dokusu ve doğal güzellikleriyle gezginlerin uğrak yeri olmayı başarır. Kıbrıs’ın başkenti ve en büyük şehri Lefkoşa’dır. Denizi ve doğal güzellikleriyle gezginlerin stres atabileceği muhteşem bir lokasyon olan yavru vatan, gezi tutkunlarına unutulmaz bir tatil deneyimi vadeder. Peki, Kıbrıs’a nasıl gidilir? Kıbrıs uçak bileti fiyatları nedir? Kıbrıs’a gidecek olanların bilmesi gerekenler nelerdir? Kıbrıs’ta ulaşım imkânları nasıldır? Kıbrıs’ta mutlaka gezilmesi gereken rotalar nerelerdir? Kıbrıs’ta ne yenir? İşte, Kıbrıs’a seyahat edecek gezginlerin en çok merak ettiği sorular ve cevapları…

Kıbrıs’a Nasıl Gidilir?
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne Türkiye’nin birçok şehrinden direkt uçuşlar düzenlenir. İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Hatay ve Gaziantep gibi birçok şehirden Kıbrıs’ın tek havalimanı olan Ercan Havalimanı’na ulaşım sağlamak mümkün. Kuzey Kıbrıs’a uçuş süreleri, Türkiye’nin hangi şehrinden uçağın kalkış yaptığına bağlı olarak ortalama 1.5 – 2 saat arasında değişiklik gösterir. Lefkoşa’da yer alan Ercan Havalimanı şehir merkezine oldukça yakındır. Kıbrıs’a seyahat etmek için havayolunu tercih eden gezginler, havaalanından şehir merkezine taksi ya da dolmuşlar aracılığıyla ulaşım sağlayabilirler. Kuzey Kıbrıs gezisine Girne’den başlamak isteyen gezginler, havalimanından direkt olarak Girne’ye giden araçları kullanabilirler. Güncel Kıbrıs uçak bileti fiyatları hakkında gezginler Pegasus’un internet sitesi üzerinden detaylı bilgi alabilirler. 

Kıbrıs’a Gidecek Gezginlerin Bilmesi Gerekenler
Kıbrıs’a seyahat edecek gezginlerin öncesinde bilmeleri gereken belli başlı detaylar bulunur. KKTC seyahati için gezginlerin pasaporta ihtiyacı yoktur. Sadece kimlikle giriş yapılır. Dileyen gezginler pasaportla da giriş yapabilir fakat bu pek tavsiye edilmez. Pasaportunda KKTC giriş çıkışı bulunan gezginler daha sonra Yunanistan vizesi başvurularında sorun yaşayabiliyorlar. Bir de uçuşlarında yurt dışı çıkış harç pulu ödemeleri gerekmez. Kıbrıs’ta 1 adet havalimanı bulunur; o da Lefkoşa’ya 23 km uzaklıkta yer alan Ercan Havalimanı’dır. Gezginlerin gidecekleri şehir için bir transfer aracı ya da toplu taşımadan faydalanmaları gerekir. KKTC’de toplu taşıma ağının fazla gelişmediği bilinir. Taksi ücretleri de pahalıdır. Konforlu ve pratik ulaşım yapmak isteyen gezginler Pegasus’un araç kiralama servisinden faydalanabilirler. Kıbrıs’ta araçların direksiyonu sağdadır ve trafik soldan akar. KKTC’ye seyahat eden gezginler musluk suyu içmemeye özen göstermelidir. 

Kıbrıs’ta Ulaşım İmkânları Nasıldır?
Kuzey Kıbrıs, küçük bir ülke olması yönüyle gelişmiş bir ulaşım ağına sahip değildir. Ulaşım konusunda ülke minimal çözümler sunar. Belediyeye bağlı herhangi bir toplu taşıma aracı yoktur. Şehir içi ulaşımda dolmuşlar ve özel otobüsler kullanılır. Lefkoşa ve Girne’de bulunan minibüsler sayesinde bu şehirlerin birçok noktasına kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir.

Kıbrıs’ta Ne Yenir?

Klasik Türk mutfağıyla oldukça benzerlik gösteren Kıbrıs mutfağında gezginler yabancılık çekmez. Rum esintilerinin ve Akdeniz lezzetlerinin harmanlandığı Kuzey Kıbrıs yemek kültüründe, yaygın olarak hellim peyniri kullanılır. Ülkemizde Kıbrıs peyniri olarak da bilinen bu peynir, Kıbrıs’ın birçok yemeğinde tercih edilir. Hellim peynirinin yanı sıra; Kıbrıs köftesi, şeftali kebabı ve mantıya benzeyen piruhi de Kıbrıs’ta mutlaka deneyimlenmesi gereken lezzetler arasında yer alır. 

Kıbrıs’ta Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler Nerelerdir?

 

 
Oldukça küçük bir ülke olmasına rağmen birçok gezi lokasyonu bulunan Kıbrıs, gezginlerin vazgeçilmez adreslerinden biridir. İşte, Kıbrıs’a seyahat edecek gezginlerin görmeden dönmemesi gereken lokasyonlar…

Lefkoşa: Kıbrıs’ın başkenti olan Lefkoşa, Ercan Havalimanı’na da ev sahipliği yapar. Tarihi ve kültürel birçok yapının bulunduğu şehirde, gezilecek oldukça fazla yer bulunur. Girne Kapısı, her ne kadar ismiyle gezginleri yanıltsa da, Girne’de değil Lefkoşa’da yer alır. Ve Lefkoşa’nın en çok ziyaret alan adreslerinden biridir. Girne Kalesi’nin yanı sıra; Venedik Sütunu, Selimiye Cami ve Machairas Manastırı da mutlaka ziyaret edilmesi gereken adreslerdendir.

Girne: KKTC’de gezginlerin rotalarında yer alması gereken önemli adreslerden bir diğeri de Girne’dir. Eğlence ve yaz turizminin merkezi olarak bilinen Girne, tarihi dokusuyla da gezginlere eşsiz bir tatil vadeder. Girne Kalesi ve bu kalenin içerisinde yer alan Batık Gemi Müzesi, gezginlerin mutlaka görmesi gereken popüler lokasyonlar arasında yer alır. Ağa Cafer Paşa Camii ve Kıbrıs Barış Harekatı’nda şehit olan askerlerin anısına inşa edilen Boğaz Şehitliği de, Girne gezisi esnasında muhakkak görülmesi gereken adresler arasında yer alır.

Son Güncelleme : 21 Ocak 2022 9:55