fbpx

Mandalinada umutlar yeşerdi

Mandalinada umutlar yeşerdi
Yayınlanma tarihi : 11 Ekim 2016 5:35

Seferihisarlı Mandalina üreticileri, geçen yıl yaşanan uçak krizinin ardından Rusya tarafından ülkeye girişi yasaklanan narenciye ürünlerindeki kısıtlamanın kaldırılmasının sevincini yaşıyor.

FİYATLAR DİP YAPMIŞTI

Mandalinanın pazarda fiyatı 2-3 TL bandında seyrederken, dalında 40-50 kuruştan alıcı bulunamaması üreticiyi düşündürüyor. İhracat kısıtının kalkmasıyla piyasanın hareketleneceği beklentisi oluşurken, Seferihisar Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürü Şerafettin Budak, “Hasat yeni başladı. Mandalina, ilçe ekonomisinin can damarı durumunda. Sezonu kaybetmememiz umut verici” dedi.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçılar Birliği Başkanı Rıza Seyyar da Putin‘in kısıtlamayı özellikle narenciye grubunda kaldırdıklarını açıkladığına dikkati çekerek, “Diğer ürünlerimizde olmasa da bu bile ihracatçılarımızı rahatlatan bir açıklama. Kademeli olarak, halen yasak olan biber, salatalık, domates gibi sera ürünlerimizde de kısıtlama önümüzdeki dönemde kalkacak. Üzümde ciddi sıkıntılar yaşadık, narenciyede de aynı sonuç olur diye korkuyorduk.” ifadelerini kullandı.

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (0)