Seferihisar Emlak

Öncelikle tüm tarım gönüllülerine merhaba diyorum. İçinde bulunduğumuz mart ayında bölgemizde yoğun yetiştiriciliği yapılan Mandalina bitkisinde Turunçgil Uçkurutan hastalığı için ilaçlamalara başlamalıyız. Bu aydan 2. Yıl sürgünlerinde yaprak dökümü uçkurutan hastalığının en belirgin özelliğidir.

İlerleyen safhada, bu hastalıkla mücadele edilmezse çalılaşmaya sebebiyet vermektedir. Tedbir olarak ruhsatlı preparatlardan istifade edilmelidir. Budama yapılmayan bahçelerde uç erkek filiz budaması yapılabilir, bitkiler uyandığı için derin budamalardan kaçınmak gerekir.

Zeytinde Halkalı leke için Bakırlı ilaçlarla ilaçlama yapılmalıdır. Toprakaltına gübrelerle birlikte çapa yapılmalıdır, fosfor ve Bor içeren gübreler ani etki edebilmesi için yapraktan verilmelidir.

Bağlarda ise budamalar tamamlanmalı ve ölükol hastalığı için Bordo bulamacı uygulaması yapılmalıdır. İlerleyen haftalarda filiz safhasında sürgünler 5 cm iken , 15 cm iken ve 25 cm iken Bordo bulamacı uygulaması tekrarlanmalıdır. Toprakaltı gübrelemeye toprak analiz sonuçlarına göre başlanmalıdır.

Tarımsal olarak zor günler geçirdiğimiz bu günlerde güzel haberler gelmesi dileğiyle. İyi çalışmalar.

Bitkisel Ürün Eksperi
Ziraat Yük. Müh. Uğur Güneş
ugurgunes.net
ugurguneszm@gmail.com