Seferihisar Emlak

Bir kaç gün önce çok sevdiğim mimar bir ağabey ofisimize uğradı. İlk çaydan sonra bu köşeye konu olacak derdini anlatırken, duyduklarım çok şaşırtıcıydı.

Özetle, Seferihisar’daki mimar meclis üyelerinin belediyedeki pozisyonlarından dolayı piyasadaki işlerin büyük bölümüne sahip olduklarını, işlerinin daha hızlı, daha kolay ilerlediği için de vatandaşların otomatikman bu kişilere yöneldiği, haksız rekabete yol açtığını ifade etti.

Mimar ağabey, Seferihisar’da önceki dönemlerde de aynı durumun söz konusu olduğunu, ilçede iş yapan bir çok mimar mühendisin de bu tekel durumundan rahatsız olduğunu, bu konuda TMMOB’tan randevu alacaklarını söyledi.

Ben de ‘matematik yalan söylemez’ diyerek meclis üyelerimiz Rahmi ve Sefer Bey ile Sinem Hanımı arayarak meclis üyesi olmadan önceki dosya sayısı ile meclis üyesi olduktan sonraki yılların dosya sayılarını sordum. Rakamsal bir değer alamasam da cevaplar şöyle:

Sefer Bey, meclis üyesi olduktan sonra işlerinde düşüş olduğunu, seçilmeden önce tüm dairelerini sattığını ve etik ahlaka uymayacağını bildiği için Seferihisar’dan hiç iş almadığını ifade etti.

Rahmi Bey, artış ya da azalışın olmadığını ifade etti.

Sinem Hanım, işlerinin zaten hep yoğun olduğunu, meclis üyesi olmasının kendisine dezavantaj sağladığını, kimliğinden dolayı yaptıkları işe dikkat etmek zorunda olduklarını ifade etti.

Sefer Bey etik durumdan dolayı iş almadığını söylerken, Sinem Hanım ile Rahmi Bey belediye ile iş ilişkisi olduğunu ifade etti. Buradan çıkan sonuç bile çok hoş olmasa gerek.

Bence meclis üyeliği isteyen kişiler, belediye ile maddi ilişkisi olan mesleklerini seçildiği gün dondurmalılar. Hele hele komisyonlarda görev yapıyorlarsa bu iddiaların önüne geçemezler. TMMOB ziyaretinin sonuçlarını da sizinle paylaşacağım.

AHMET AYDIN MANDALİNA ŞENLİĞİ’NDE NİYE YOKTU?

İlçeye mal olmuş, siyaset üstü bir şenlik Mandalina Şenliği… Şenliğe bildiğim kadarıyla Ahmet Aydın katılmamış. ‘Mesele Seferihisar olunca siyaset biter’ mesajları veren Ahmet Aydın’ın söylemiyle tavrı maalesef tutmadı. Gönül ister ki, kutuplaşmanın tavan yaptığı ülkemizde, Ahmet Aydın’ın şenliğe katılıp Seferihisar’da güzel bir görüntü vermesiydi. Siyasetçilerin birliktelik mesajları maalesef algı yönetiminden öteye gitmiyor.