Seferihisar Emlak

Türkiye’de  gençler arasında uyuşturucu kullanma oranı  6 yılda 7 kat arttı. Bunun nedeni  başta düzensiz aileler ve  arkadaş guruplarından olduğu nitelendiriliyor.

Türkiye’nin başta gelen narkotik uzmanlarından emekli Emniyet Müdürü Mutlu Çelik‘in  “Gençler bu amansız hastalığına nasıl yakalandılar”  içerikli kitabında ilginç anılar var.

Seferihisar Kaymakamı  Resul Çelik, “Bu ismi Seferihisar’a getirip  ailelerimize ve gençlerimize  çok faydalı konferanslar verdirebiliriz ama kaymakamlık olarak bunu yapabilmemiz mümkün değil, çünkü bu konularda yetki Milli Eğitim Bakanlığı’nda… Yani biz istediğimiz eğitimci veya bilimciyi getirip gençlerimize konferans verdiremiyoruz. Ancak Seferihisar Belediyesi bu veya benzer isimleri getirip gençlerimize ve ailelerimize konferans izletebilir” diyor.

Bu aşamada da karar,  Belediye Başkanı Tunç Soyer’e kalıyor.

“Seferihisar sınırlarında gençliğin son hali” başlıklı yazıyı Mustafa Karabulut köşesine yazdı. 8

Mutlu Çelik Kim?

Arifiye Öğretmen Okulu, Polis koleji ve Polis Akademisi’ni bitirdi.

Narkotik, Terör Suçları, Asayiş ve Çocuk Polisi, Liderlik, Psikolojik Harekat alanlarında uzmanlık eğitimi aldı.

Dünyada bir ilk olarak Türkiye’de uygulanan Çocuk Polisi’nin kurucusudur.

Kamuoyunda Narko Timler diye bilinen uyuşturucuyla mücadele birimini, 1995 yılında “Sokak Timleri” olarak Çelik kurmuştur.

İnterpol’un Landmark adıyla bilinen ”Uluslararası Çocuk Pornosu” operasyonlarını yönetti. 17 ülkede eşzamanlı yapılan operasyonlarda Türk ekibinin yaptığı çalışmaların “en başarılı operasyon” seçilmesiyle “en başarılı polis şefi” olarak dünya polisince tanındı.

30 Yıllık meslek hayatında değişik tarihlerde cumhurbaşkanıları, başbakanlar, bakanlar, emniyet genel müdürleri ve valiler tarafından 176 kez ödüllendirildi.

ODTÜ, DTCF, BİLKENT, GAZİ Üniversitesi, TED Koleji, GALATASARAY Lisesi gibi lise ve üniversitelerde, sendikalarda, vakıf ve STK’larda, veli toplantılarında ulusal radyo ve televizyon Kanallarında olmak üzere 300’ü aşkın konferans verip yayınlara katıldı.

Sokak Çocukları konulu ödüllü TRT programı Umutlar Uçmadan’a, Benim Ailem-Madde Bağımlılığı’na,  Bağbozumu Belgeseli’ne, Mehmet Akif Ersoy Belgeseli’ne, 2015 Çanakkale Belgeseli’ne, TV dizilerine metin yazarlığı ve danışmanlık yaptı.

Mesleki ve edebi 7 kitap yazdı, pek çok ödüle layık görüldü.

Çevik Kuvvet Nasıl Yönetilmeli – Organize Suç ve Mücadele Yöntemleri – Çocukları Suç ve Suçlulardan Koruma Yöntemleri isimli mesleki kitapları yazdı.

Gücendiğim, Yalnızlık Pusuda Bekler, Cevaben, Anlatırsam Aklın Şaşar, 140 Karakterli Şiirler, Turuncu Yansımalar, Uyuşturucu, Keşke Demeden, Sevgili Paşam ve Vallahi Oldu isimli edebi kitaplarını yayımladı.

Şiir, anı, öykü dallarında çeşitli ödüllere layık görüldü.

Çocukları Suç ve Suçlulardan Koruma Vakfı (ÇOKAV) tarafından 2008’de “Yılın Vatandaşı” seçildi.