fbpx

Ocakçı; Kelimeler benim oyun alanımdır

Ocakçı; Kelimeler benim oyun alanımdır
Yayınlanma tarihi : 30 Ağustos 2015 10:11 - Güncellenme tarihi : 02 Eylül 2015 8:52

Kanguru Yayınevi’nde 7 adlı şiir kitabı çıkan Türkçe Öğretmeni Evrim Ocakçı, ‘’ Kelimeler benim oyun alanımdır’’ dedi.
Ocakçı; ‘’Şiir iki şey ifade eder, sizin hayata beyanınızdır, hayat hakkında söyledikleriniz düşündüklerinizdir. Hayatta bir farkındalık katmak lazım. Bu farkındalığın da bilincinde olmayız. Altın oran her şeydir. Altın oranı bilirseniz mutlu ve barışık yaşarsınız. Bu, sosyal, ruhsal, edebi, estetik her alanda geçerlidir, bu hayata bakış açısıdır. Bu Altın oranı keşfederseniz başarırsınız.

Başarınız tabi ki mutlu barışık, uyumlu dengeli ve doğal olmaktır. Hayatın bir ritmi var bu ritmi hisseder ve onu yakalarsınız. Bu dün bugün ve yarının uyumudur. Bu durum ise şiddetle üretmenize bilinçli ve farkında olarak üretmenize sebep olur. Hayatın bir mizahı var bunu yakalamak gerekir. Hayatın mizahını yakaladığınızda herşey daha eğlenceli olur’’ diye konuştu

Apartman’dan (Dağın Başından) Hayata Bakmak,

Ocakçı şöyle devam etti: ‘’Apartman’dan (Dağın Başından) hayata bakmak lüksüyle konuşuyorum. Bunu hem bilincinde olmak hem de bunun için çalışmak ve bedel ödemeyerek bu sonuca vardım. Bazen bende apartmanın başından inip sokaklarda caddelerde evlerde şehirlerde kayboluyorum, sonra hemen yukarı çıkıyorum. Tüm dinler ve mistik önermeler yediyi işaret ediyor.
Müslümanlıkta Tevhid yedi sözcükten oluşur. Fatiha süresi yedi ayettir. İslam dinine göre kainat yedi safhada yaratılmıştır. Kabe yedi defa tavaf edilir. Hristiyanlar için mükemmelliği simgeleyen 7 rakamı tamlığı temsil eder ve Tanrı’nın sözünün yerine getirilmesi anlamına gelir. Yahudilikte kutsal şamdan7 mumdur. Hindu geleneklerinde insanda 7 temel şakra bulunur.

Budist efsanelerinde Buda doğduktan sonra 7 adım atmıştır. Mısır’da Güneş tanrısı Ra 7 ruhludur, Tibet’te 7 Buda vardır. Çinde 7 kutsal element vardır. Afrikalıların Kwanza bayramı 7 sembollüdür. Zulu halkının süsleri 7 renklidir. Tüm bunlar bir tesadüf olamaz. Burada bir doğal denge vardı. Bu nedenle 7 önemlidir. Şiir kitabımın ismi bu önem değerle bağlantılıdır. Buna bir Altın Oran diyebiliriz.’’

Kırk Sekiz Şiirden oluşan şiir kitabında Egelilik baskın bir ruh hali, sevda, özlem, aşk, tutku, hüzün, doğa, deniz tüm bu duygular bir kuyumcu titizliği ve orantısı ile şiirde işlenmiş, tertemiz sade ve bir çok duygu fırtınası yaratan 7 kitabı Bir Türkçe öğretmeni Evrim Ocakçı’nın edebiyat dünyasına armağanı olmuştur.
Yılın Yarısı Fırça Yarısı Kelimeler..

Aynı zamanda ressam olan Ocakçı bir çok şiirinin resmini çizmiştir. Resim uğraşını Şair Ocakçı şöyle tanımlıyor; Yılın yarısı fırça yarısı kelimeler ile geçiyor.

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (0)