fbpx

Orhanlı’da köylülerin mücadelesi yargıya taşındı

Seferihisar’a bağlı Orhanlı köyünde yapılmak istenen JES projelerine karşı yürütülen mücadele yasal bir boyuta taşındı.
Orhanlı’da köylülerin mücadelesi yargıya taşındı
Yayınlanma tarihi : 16 Ocak 2022 6:09

Seferihisar’a bağlı Orhanlı köyünde yapılmak istenen JES projelerine karşı yürütülen mücadele yasal bir boyuta taşındı. İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü Tahtalı ve Ürkmez barajlarının koruma alanlarında bulunan ve iki ayrı firmaya verilen işletme ruhsatlarının iptali için dava açtı.

İŞLETME RUHSATININ İPTAL EDİLMESİ İSTENDİ

Seferihisar Orhanlı köyü yakınlarında planlan jeotermal enerji santralı (JES) projelerinin içme sularına vereceği zarar bir süredir kamuoyunda tartışılıyordu. İZSU tarafından açılan davanın gerekçesi ise İZSU Su Havzaları Koruma Yönetmeliği ve 1/25000 ölçekli İzmir Büyükşehir Bütünü Çevre Düzeni Planı plan hükümleri kapsamında baraj havzalarında jeotermal arama ve işletme faaliyetlerinin izin verilecek faaliyetleri arasında olmaması gösterildi. İZSU, Küçük Menderes Enerji Petrol Jeotermal Maden Elektrik Üretim Müh. İnş. AŞ tarafından bir kısmı Tahtalı Barajı koruma alanı içerisinde bulunan projeye işletme ruhsatı verilmesinin iptali için İzmir 1. İdare Mahkemesi’ne başvurdu.  Bilirkişi aşamasında bu davaya ek olarak İZSU tarafından İzmir 3. İdare Mahkemesi’ne baraj havzasında kalan işletmelere izin verilmemesi içinde dava açıldı.

“ZEYTİN ÜRÜNLERİYLE MEŞHUR KÖY JES’E KURBAN EDİLMEK İSTENİYOR”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer sosyal medya üzerinden Orhanlı Köyü’nün fotoğrafını paylaşarak: “Bu gördüğünüz doğa harikası köy, Orhanlı Köyü. Zeytin ürünleriyle meşhur köyümüzün toprağı, suyu ve doğası JES’ekurban edilmek isteniyor. Ruhsat iptali için dava açtık. Şehrimizin bir karış toprağına zarar gelmesine izin vermeyeceğim” açıklamasında bulundu.

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (1)
  • Geri bildirim: ORHANLI KÖYÜ'NDE BU HAMLE İLE YENİ BİR SÜRECE GİRİLDİ.. | Koyden Haber