Seferihisar Emlak

İlçe turizminin lokomotifi olan Sığacık’taki işletmelerin bir çatı altında örgütlenerek birlikte kalkınmaları, Seferihisar ekonomisinin de bu birliktelikten güç alarak büyümesi amacıyla yerel seçimde Sığacık muhtarlığına aday olan Kemal Salman’ın ortaya attığı ‘birleşelim’ hayali, seçimlerden on ay sonra hayata geçiyor.

Geçtiğimiz günlerde ilk toplantılarını gerçekleştiren işletme sahipleri, bir dernek çatısı altında örgütlenme kararı aldı ve alt komiteyi oluşturdu.

Bana göre ‘Ben’ anlayışından ‘Biz’ anlayışına geçilerek çok güzel bir adım atıldı.

Elbette denek kurmakla hemen ‘Biz’ olunmuyor. Bir süre daha ‘Ben’ anlayışının küçük hesapları, zaman zaman ‘Biz’ olmanın önüne geçmek isteyecek, bu yüzden tartışmalar, kırılganlıklar yaşanacaktır. Bunlar doğum sancılarıdır ve mutlaka olacaktır. Yeter ki tartışmalar fikirler üzerine yapılsın, kişiselliğe girilmesin.

FATURA SEFERİHİSAR’A ÇIKAR

Adı ne olursa olsun derneğin birinci amacı Sığacık ve Seferihisar’ın çıkarı olmalıdır. Bu da davranış ve fiyat birliği ile olur. Sığacık’a gelen müşteri fiyat ve ürün kalitesi yönünden aldatıldığını hissettiğinde çevresine, ‘Filanca restoranda kazık yedim’ demeyecek, ‘Sığacık’ta bizi kazıkladılar’’ diyecektir.

Bir örnek vereyim. Bir dostum ile yirmi gün önce Sığacık Kalesi içindeki şönineli, mütevazı bir restoranda idik. Dostum 35’lik bir ‘Ala’ rakı söyledi. Üç küçük tabakta da soğuk meze geldi. Sıcak yemek, et, balık almadık. Hesap 115 lira… Eh… Sıcak yemek da alsak hesabı normal karşılayacağız ama bir 35’lik ile üç küçük soğuk tabağına 115 lira fazla geldi. Meğer o ‘Ala’ rakı da ‘ala’ imiş hani. Hesaba 85 lira yazılmış. Merak ettim bir TEKEL bayisine sordum. Bayi satış fiyatı 52 liraymış… İşletmeci bu fiyata yüzde 63 oranında işletme-kar payı eklemiş…

Şimdi cevap verin. Bu ülkede yıllık enflasyon yüzde 8’lerde iken, Merkez Bankası Başkanı 2015 enflasyon hedefini yüzde 5.5 olarak açıklarken, bir ürünün alış fiyatı üzerine yüzde 63 kar koymak normal bir ticari anlayışın ürünü müdür yoksa ele geçirdiğini kazıklamanın ürünü mü?…

Arkadaş! Senin kirana, rakı fiyatına, vergine yılda yüzde 63 zam mı yapıldı ki sen millet böyle kazıklıyorsun? Yüzde 25-35 arası bir kar payı neyine yetmiyor?

Bu konuyu elbette kişisel bir şikayet olarak buraya yansıtmıyorum. Böyle bir davranışın, Sığacık turizmine zarar vermekle kalmayacağını, darbe indirireceğini bildiğim için gündeme getiriyorum.

KAFALAR DEĞİŞMELİ

İşte dernek, ticari hayatın gerektirdiği fiyat politikası ile kapıdan her gireni ‘yolunacak kaz’ gören bu tür işletmecileri, akıl ve mantık çerçevesina çekme yönünden önemli bir işlevi yerine getirecektir. Bunun için elbette tabela asmak da yetmez, kafaların da toplantılar, seminerler ve eğitimlerle Sığacık ve Seferihisar turizmine olumlu katkı yönünde değiştirilmesi şarttır.

Turizmin Seferihisar için hala başlangıç aşamalarında olduğu göz önüne alınarak, meselelere ‘Biz’ anlayışı ile bakılması şarttır.

Dernekten elbette sadece fiyat tabelaları ile yetinmesini beklemiyoruz. Güçlerin birleştirilmesi, kaymakamlık, belediye ve emniyet başta olmak üzere tüm kurumlara iletişimi de kolaylaştıracaktır. İşletmecilerin tek başlarına ulaşamadıkları yerlere dernek yönetimi olarak çok daha kolay girilecek, bu da yerel sorunların çözümünü sağlayacaktır.

Birlikteliğiniz, Seferihisar ve Sığacık’a hayırlı olsun…

Son Güncelleme : 03 Eylül 2015 10:55