DOLAR

32,7009$% 1.31

EURO

34,9913% 0.23

STERLİN

41,4834£% 0.57

GRAM ALTIN

2.445,63%2,30

ÇEYREK ALTIN

3.924,00%1,21

BİTCOİN

2172611฿%1.0497

a

“Seferihisar’dan dünyaya açılacağız”

“Seferihisar’dan dünyaya açılacağız”
0

BEĞENDİM

Dokuz Eylül Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nin Seferihisar’da bulunan binası yeniden hizmete alındı. Yapısal düzenlemelerin ardından gerçekleştirilen açılış töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Nükhet Hotar, hayırsever Necat Hepkon’un desteğiyle yapılacak spor kompleksiyle milli sporcular yetiştiren fakültenin gücüne güç katılacağını söyledi.
Dokuz Eylül Üniversitesi’nin Seferihisar’da bulunan ve bir süredir atıl olan bina yapısal iyileştirmeler ve düzenlemelerin ardından yeniden hizmetine alındı. Bina 3 ay gibi kısa bir sürede yenilenerek eğitim faaliyetine uygun hale getirildi. İnteraktif eğitimlere olanak sağlayan teknik altyapıya sahip sınıflar, bilgisayar laboratuvarı, egzersiz fizyolojisi laboratuvarı, antrenman stüdyoları bulunan bina bu yıl Spor Bilimleri Fakültesi’nin 1. Sınıf öğrencilerinin kullanımına sunuldu. Binanın açılış törenine Rektör Prof. Dr. Nükhet Hotar, Dokuz Eylül Üniversitesi Senato Üyeleri, Seferihisar ilçe protokolü, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Ayrıca yeni binada bulunan egzersiz fizyolojisi laboratuvarına da önceki Dekan merhum Prof. Dr. Gürbüz Büyükyazı’nın adı verildi.

Törende konuşan Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Türkiye’nin spor bilimleri alanındaki en saygın kurumlarından biri olan Dokuz Eylül Üniversitesinin, güçlü akademik ve idari kadrosu, nitelikli eğitim altyapısı, ulusal ve uluslararası başarılara imza atan sporcuları ile gurur kaynağı olduğunu belirterek, “Nitelikli bir insan gücüne ve teknik altyapıya sahip kurumumuz, bu alandaki bilimsel çalışmalarına önümüzdeki dönemde de devam edecek; ülkemizin tanıtılması ve sporun yaygınlaştırılmasında noktasında ciddi sorumluluklar üstlenecektir” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin, İzmir’in 14 farklı noktasındaki yaygın eğitim ağıyla öğretim ve araştırma faaliyetlerini sürdürdüğünü belirten Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Son derece geniş bu hizmet ağı içinde Balçova’daki mevcut binamızda, Antrenörlük Eğitimi ile Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümlerinde aktif öğretim yapılmaktadır. Ulusal ve uluslararası müsabakalarda başarılara imza atarak bizleri gururlandıran fakültemizin yeni ve gelişmiş imkanlara sahip olması adına Seferihisar’da bir süredir atıl durumda bulunan binamızı fakültemize tahsis etmeye karar verdik. Hocalarımızın ve sporcularımızın da fikirlerini alarak, projelerimizi oluşturduk. Hemen ardından fakültemize bu yıl kaydolma ayrıcalığını yakalayan evlatlarımız için bu binamızı hazır hale getirdik” diye konuştu.
Temel atma töreni çok yakında
Yönetim olarak üniversiteye hem spor kompleksi hem de laboratuvar kazandırılması amacıyla birtakım planlamalar yaptıklarını söyleyen Hotar, “Daha hızlı olması açısından öncelikle Egzersiz Fizyolojisi Laboratuvarını oluşturduk. Birazdan açılışını da yapacağımız bu birimimize, geçtiğimiz yıl elim bir kaza sonrası aramızdan ayrılan değerli hocamız Prof. Dr. Gürbüz Büyükyazı’nın ismini verdik. Bu vesileyle kıymetli hocamızı bir kez daha rahmetle anmak istiyoruz. Diğer planımız ise spor kompleksi inşa etmekti. Sonuçta eğitim ile uygulamanın iç içe olacağı bir yapı oluşturmamız gerekiyordu. Bunun için en uygun yerin yine burası olduğuna karar verdik. Tesisin inşası için fiziki imkanımız olduğundan, projelendirme aşamasını hızlı şekilde tamamladık. Bu süreçte Seferihisar’ın sevilen ismi, eğitim gönüllüsü Necat Hepkon beyefendi ise planlarımızı duyarak üniversitemize, içinde eğitim binası, kapalı spor salonu ve yüzme havuzu bulunan spor kompleksi için destekte bulunmak istediklerini belirttiler. Bizleri de son derece mutlu eden bu açıklamanın ardından kendileriyle bir protokol yaparak, işi resmiyete döktük. Dolayısıyla çok yakın bir zamanda buranın temelini de hep birlikte atarak, bütün unsurları bir arada olan fakültemiz için ilk adımı atmış olacağız” dedi.

Seferihisar’dan dünyaya açılacağız

Spor tesisinin devreye girmesiyle henüz öğrenci almayan Rekreasyon Bölümü ve Spor Yöneticiliği Bölümü ile fakültenin çalışma alanlarının genişletileceğine işaret eden Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Fakültemizi ise kademe kademe buraya taşıyarak, milli sporcularımızı Seferihisar’da yetiştirmeye başlayacağız. Böylece ilçenin kaderini de değiştirecek, ülkemiz ve bölgemiz adına yeni kazanımlar sağlayacağız. Başta esnafımız olmak üzere yerel dinamiklerle bölgeyi sporla kalkındıracak; burada bulunmanın bütün avantajlarından yararlanacağız. Bir bilim insanı olarak, buradaki hocalarımızın, sporcularımızın ve mesai arkadaşlarımızın çok daha iyisini yapacaklarına gönülden inanıyorum. Bunu yaparken de üniversitemizin bütün olanaklarını, sizlere sunacağız. Konaklamadan ulaşıma kadar; bütün ihtiyaçlarınız düşünerek hazırlıklarımızı tamamladık. Seferihisar’dan yola çıkarak dünyaya yeniden açılacağız” ifadelerini kullandı.

Dekan Prof. Dr. Mehmet Güçlü ise, “Rektörümüz Prof. Dr. Nükhet Hotar’ın destek ve gayretleri ile yeni okul binamıza kavuşmuş bulunmaktayız. Bağışçımız hayırsever ve Seferihisar sevdalısı Necat Hepkon’un destekleri ile okulumuzun arka bahçesinde iki kat üzerine yüzme havuzu ve kapalı spor salonumuzla öğrencilerimize daha iyi ve daha kaliteli eğitim vereceğiz. Binamızın bu kadar kısa sürede yenilenmesinde ve spor kompleksinin hayata geçirilmesinde emek verenlere eğitimci kadromuz ve öğrencilerimiz adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Nükhet Hotar ve katılımcılar kurdele keserek açılışını gerçekleştirdikleri binayı gezdi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.