fbpx

Seferihisar Koyun-Keçi panayırına ev sahipliği yaptı

Seferihisar Koyun-Keçi panayırına ev sahipliği yaptı
Yayınlanma tarihi : 21 Eylül 2014 10:14 - Güncellenme tarihi : 02 Eylül 2015 10:16

Seferihisar’da 4.’sü gerçekleştirilen “Geleneksel Koyun Keçi Panayırı”nda, koyun ve keçi sürülerinin de yer aldığı kortej yürüyüşü ilginç görüntüler oluşturdu.

Küçükbaş hayvancılık sektöründe Türkiye’nin en büyük organizasyonlarından biri olan İzmir Koyun Keçi Panayırı 4, kez yapıldı. Küçükbaş hayvan sektörüne canlılık getirmesi amacıyla her yıl düzenlenen, Seferihisar başta olmak üzere çevre il ve ilçelerden tarım sektörü temsilcileri ve üreticileri buluşturan Geleneksel Koyun Keçi Panayırı bu sene de renkli görüntülerle başladı.
20140921_301004
Fotoğraflar: Cansın Soyer
Seferihisar Belediyesi’nin de desteği ile İzmir Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından organize edilen Panayır’ın açılış programı Şehitler Çeşmesi önünde başladı. Koyun ve keçi sahiplerinin de katılımıyla burada toplanan kalabalık, Seferihisar sokakları boyunca koyun keçi sürüleri ile birlikte yürüyüş yaptı. Çevredeki vatandaşların şaşkın bakışları önünde ilerleyen kortejdeki koyun ve keçiler, renkli görüntüler oluşturdu. Büyük ilgi gören kortej, kapalı pazar yeri önünde son buldu.
20140921_823301

Açılış kurdele kesilerek pazar yerinin açılışı gerçekleştirildi. Açılışa, İzmir Valisi Mustafa Toprak, Ak Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli, AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber, CHP İzmir milletvekilleri Mustafa Moroğlu ve CHP İzmir Millet vekili Alaaddin Yüksel, Müsteşar Yardımcısı Nihat Akdil, Seferihisar Kaymakamı Resul Çelik, Belediye Başkanı Tunç Soyer,

AK Parti Manisa İl Başkanı Murat Baybatur, Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Mustafa Kayhan, Et ve Süt Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Sadık Küçükgünay, Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, Türkiye Ulusal Kırmızı Et Konseyi Başkanı Mustafa Bılıkçı, Türkiye Kasaplar Federasyon Başkanı Fazlı Yalçındağ, İzmir Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Osman Civil, Balıkesir borsa Başkanı Faruk Kula ve birçok koyun keçi üreticisi katıldı.

Törende konuşan İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir İli Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’ni gözbebeği olarak gördüklerini, ‘‘Soğuk Zincir’’ ile toplanan süt ve ıslah çalışmalarının diğer illere yayılmasını arzu ettiklerini dile getirdi. Belediye Başkanı Tunç Soyer ise hayvancılığın geldiği noktayı hak etmediğini, tarım ve hayvancılıkta ilerlemek için yerele yönelik politikalar geliştirilmesi gerektiğini savunarak, İzmir’de örnek çalışmaların yapıldığını ifade etti.

20140921_411110
YETİŞTİRİCİ İZMİR’DE GÜÇBİRLİĞİ YAPTI

İzmir Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Özer Türer de küçükbaş hayvancılığın Orta Asya’dan getirilen bir gelenek olmasına rağmen önem olarak büyükbaşın gerisinde kaldığını ancak son yıllarda küçükbaş havyan olmayınca ülkenin et ihtiyacının karşılanamayacağının anlaşıldığını belirtti.

Yaptıkları çalışmalarla üyelerini kaynaştırdıklarını ve kazançlarını arttırdıklarını kaydeden Türer, Kırsal kalkınmayı destekleme projeleri kapsamında dağdaki yetiştiricilere götürdükleri elektrik ile bir başka ilke imza attıklarını ifade etti.

20140921_341110
PANAYIRIN GÖZBEBEĞİ KURBAN PAZARI

Keçi ve koyun eti ile süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi sağlıklı nesillerin yetişmesi bakımından önem arz etmekte olduğuna değinen Özer Türer, ‘‘Keçi eti ve sütü eskiden kilo yapar diye söylenirdi. Şimdi bilim adamları özür diliyor, sağlıklı olduğunu söylüyorlar. Bu yüzden tüketimlerinin artırılması olarak biz birlikler, bakanlığımız ve sivil toplum örgütlerinin bu konuyla ilgili çalışmalar yapması gerektiği ortadadır. Biz üzerimize düşen görevi layıkıyla yapmak için gayret ediyoruz.’’ sözleriyle kurbanlık hayvan denildiğinde akla ilk olarak küçükbaş hayvanların geldiğine dikkat çekti. Panayır bünyesinde kurulan Kurbanlık Pazarının Kurban Bayramına kadar açık kalacağını hatırlatan Başkan Türer,‘‘Anadolu geleneğinde kurbanlık hayvanlar genellikle kuzu ya da keçiden seçilir. Panayıra renk getirmesi için organizasyon ile eş zamanlı kurulan Seferihisar Kurbanlık Pazarı, satıcı ile vatandaşın en sağlıklı ortamda alışveriş yapmasına vesile olacaktır.’’ dedi.

Türer, Yetiştiriciler ve tüm vatandaşlara hayırlı bayramlar temennisinde bulundu.

Konuşmaların ardından protokol ve davetliler pazar yerinde kurulan stantları gezdi. Pazar akşamı sona erecek panayırda kuzu besiciliğinde yeni seçenekler konulu seminer, konserler, tiyatro gösterileri, Koyun Keçi Güzellik Yarışması ile İlçeler Arası Halat Çekme Yarışması ile devam eden etkinlikler bu akşam sona erdi.

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (0)