fbpx

Seferihisar merkezde jeotermal umudu

Seferihisar merkezde jeotermal umudu
Yayınlanma tarihi : 29 Ocak 2015 11:12 - Güncellenme tarihi : 02 Eylül 2015 11:19

Seferihisar Belediyesi’nin, ilçe merkezinde Jeotermal kaynak aramak için yaptığı başvuru kabul edildi. Ruhsatı alan belediye, sıcak su potansiyellerini araştırıp, dağıtımıyla ilgili çalışmalar gerçekleştirecek.

İzmir Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı’na belediye tarafından yapılan başvuru kabul edildi ve Seferihisar Belediyesi’ne “Termal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Su Arama Ruhsatı” verildi. Bu ruhsatla birlikte belediye gerçekleştireceği jeofizik ve jeolojik araştırmalardan sonra sondaj kuyusu açabilecek. Bu şekilde bölge olarak zengin termal kaynaklara sahip olan Seferihisar, Doğanbey bölgesiyle birlikte ilçe merkezinde de termal enerharita_ce9c8557fe54b416c4b1.PNGjiden faydalanabilecek.

Aldıkları ruhsat nedeniyle heyecanlı olduklarını belirten Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “İlçemiz Doğanbey bölgesinde İzmir Jeotermal A.Ş. tarafından açılan kuyularda suyun dağıtımıyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Orada yapmayı planladığımız günübirlik kür merkeziyle ilgili de bir hayli yol kat ettik. Örnek sera imalatı süreci de tamamlanmak üzere. Yaptığımız araştırmalarda Seferihisar ilçe merkezinde, Turabiye, Camikebir, Hıdırlık, Sığacık, Çolak İbrahim Bey mahallelerimiz sınırları içinde de jeotermal kaynak bulabileceğimizi anladık. Bu anlamda arama yetkisi almak için başvuru yaptık.

İzmir Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı’na çok teşekkür ediyorum. İlk etapta gravite ve manyetik haritalarında gömülü fayların yerlerini bulacağız. Sıcak su potansiyellerini araştırıp bölgemizin hizmetine sunmak istiyoruz. Mesafe uzaklığı nedeniyle, Doğanbey Bölgemizdeki kuyulardan merkezde bulunan vatandaşlarımızın yararlanması  kısa vadede mümkün görünmüyor.

Bu nedenle Merkez’de bulacağımız kaynaklar, bu zenginliğin vatandaşlarımızla buluşmasını kolaylaştıracak. Özellikle ısınma amaçlı kullanım imkanlarının varlığı umut veriyor.  Bu zenginliği gün yüzüne çıkartıp, sunmayı başardığımız gün, sadece Seferihisar için değil, İzmir için de temiz ve ucuz bir enerji kaynağını hem vatandaşlarımız hem de turizm sektörü için ortaya çıkarmış olacağız” dedi.

Seferihisar Belediyesi bir sene içerisinde araştırmaları tamamlayıp, sıcak su sonuçlarını ortaya çıkarmayı planlıyor.

dsc_5542_c24ea22f3d08f1d4e66f

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (0)