Seferihisar Emlak

Coğrafi adı San Jose olan bölgedeki teknolojik gelişme, yoğun şekilde silikon çip üretimi ve bilişim teknolojisinin geliştirilmesine dayanınca vadiye Silicon Valley (Silikon Vadisi) adı verildi. Yaklaşık 125 yıl önce kurulan Stanford Üniversitesi’nin bünyesinde başlayan teknolojik atılımlar, zaman içinde dev adımlara dönüşerek günümüzde 250 bin kişinin çalıştığı ve her bir bordrolunun yılda 80’er 100’er bin dolar para kazandığı dev bir teknoloji üssüne ulaşıldı.

ÇEŞME YARIMADASININ TEKNOLOJİ ÜSSÜ

Şimdi, ‘’Amerika’daki teknoloji üssü ile Seferihisar’ın ne bağlantısı olabilir’’ diye düşünebilirsiniz.

Anlatayım…

Malum, Urla’da üç fakülte ile bir enstitüyü bünyesinde barındıran ve 2 bin 200’den fazla öğrencinin eğitim gördüğü İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü var. Bu yüksekokulda mühendislik, mimarlık, fen alanlarında ders alan teknoloji öğrencileri, bir yandan mesleki bilgilerle donanırken bir yandan da üniversitedeki teknokent sayesinde, bilgi yüklü birer genç olarak hayata ve diplomaya uzanıyorlar.

İzmir’i teknoloji ve bilim merkezi yapma projesi kapsamında, bu üniversite yerleşkesinde 218 hektarlık alan Silikon Vadisi benzeri bir teknoparka ayrıldı. Yirmi ortak tarafından kurulan İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi Anonim Şirketi de bölgenin yönetimini üstlendi.

URLA VE SEFERİHİSAR YOK

Türkiye’nin Silikon Vadisi olarak adlandırılan oluşumun kurucuları arasında İzmir Ticaret Odası, Sanayi Odası, Genç İşadamları Derneği, Ticaret Borsası, İYTE, Ege Üniversitesi, Ekonomi Üniversitesi ve teknoloji şirketleri yer alırken Urla ve Seferihisar, pek çok alanda olduğu gibi buradaki gelişmeleri de uzaktan seyretti.

Bölgede bugün faaliyet gösteren 160 yerli ve yabancı Ar-Ge firması, 900 civarında Ar-Ge destekli personeli ile yılda 600 milyon TL’ye yaklaşan ciro, 50 milyon doları aşan ihracat yapıyor.

İzmir Teknopark’taki firmalar; yazılım geliştirme, biyoteknoloji, elektrik, elektronik, tıp, tasarım, makine imalatı, savunma, kimya, ileri malzemeler telekomünikasyon, otomotiv, robotik sistemler, gıda, madencilik, nano turizm ve çevre konularında faaliyet gösteriyor.

KURUTULMUŞ MANDALİNA

Seferihisar, kurutulmuş mandalina projesi ile bu oluşuma geçen yıl uzandı . İlçe belediyesinin, şirket üyesi Dokuz Eylül Teknoloji Geliştirme Bölgesi DEPARK Teknopark Spil Innova Ltd.Şti. ile yaptığı iş birliği sonucunda mandalina tableti ve zeytinyağlı mandalina sabunu, teknokentin tarihine ilk gıda ve hijyen kullanım ürünü olarak geçti.

Seferihisar’ın buradaki Ar-Ge faaliyetlerinde mandalina tableti ve zeytinyağlı mandalina sabunu ile yer alması güzeldir ama yeterli değildir.

Seferihisar, vadide yatırım yapan Arkas, Netsis, Duag, Ocalı gibi dev firmaların arasında kendi kuruluşları ve gençleri ile yer almalı, Teknopark’taki şirketlerin bilgisayarları başında, laboratuvarlarında Seferihisarlı üniversite mezunları ağırlıkta olmalıydı.

Ama henüz her şey bitmiş değil.

İlçemizin gençleri, her sabah servis araçlarıyla Urla’ya gidemeseler de Teknokent ile Seferihisar arasında doğrudan kara, raylı sistem ve deniz ulaşımı bulunmasa da çağımızın harika buluşu internet ve uzaktan erişim yöntemi ile buralardaki Ar-Ge çalışmalarına katılabilir, projeler geliştirebilirler.

Yeter ki küçük siyasi hesaplar yerine, uzağı görebilen ve gençlere samimiyetle liderlik yapabilen önderler ortaya çıksın…

Gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.