Seferihisar Emlak

Seferihisar’ı üç kolda etkileyen orman yangınlarından Urla ve Ürkmez-Gümüldür sınırında çıkanları tamamen kontrol altına alınırken, Karabağlar Limontepe sırtlarında başlayıp Beyler-Orhanlı hattına ilerleyen yangın, yoğun mücadele sonucunda akşam saatlerinde etkisini azaltmasına rağmen, sabah saatlerinde rüzgarın da etkisi ile yeniden parladı.

Bölgede çıkan ve Cumhuriyet tarihinin en büyük yangını olarak nitelendirilen doğal afette Kuyucak ve Eski Orhanlı’nın ardından Beyler köyü de alevlerin tehdidi altında kaldı. Yangının köye yayılması ihtimali üzerine Seferihisar Kaymakamlığı, mahalledeki ağılların boşaltılması, küçük ve büyükbaş  hayvanların güvenli bir bölgeye taşınması talimatını verdi. Hayvanlarını tahliye eden Beylerliler, bazı eşyalarını toplayıp bölgeyi terk etmek için teyakkuza geçti. Ancak insan ve eşyaların tahliyesi için son ana kadar beklenecek.

Orman yangını söndürme ekipleri, alevleri kontrol altına almak için helikopter, arozöz, çapa ve küreklerle olağanüstü bir gayret gösterirken, rüzgarın durumuna göre karşı ateş ile de önlem almaya çalışıyor. İzmir Büyükşehir ve Seferihisar belediyeleri, iş makineleri ve tüm imkanları ile söndürme çalışmalarına katılırken bölge halkı da alevlerin kontrol altına alınması mücadelesine yoğun destek veriyor.

‘YÜREĞİMİZ YANIYOR’

Bu arada Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, yangından duyduğu üzüntüyü ve duygularını yansıtan bir mesaj yayınladı. Yetişkin, mesajında şu ifadeleri kullandı:

‘’Karabağlar Tırazlı Mahallesi’nde başlayan ve rüzgarın etkisiyle hızla yayılan orman yangınında 500 hektara yakın ormanlık alanımız kül oldu.
Sadece ağaçlarımız yanmıyor. Ormanın sahipleri kurt, kuş, tilki, kaplumbağa, yılan, tavşanlar da bu afette can veriyor. İçimiz yanıyor! Kahroluyoruz!
Tahliye edilen Eski Orhanlı Köyü’nde tehlike geçse de Beyler halen tehdit altında… Rüzgar, maalesef müdahaleyi zorlaştırmaya devam ediyor.
Tüm iş makinelerimizi, öğlene doğru Beyler’e gönderdik.
Orman Bölge Müdürlüğü ve İzmir Büyükşehir Belediyesi olmak üzere, çevre ilçelerden gelen itfaiye araçları, gönüllüler, mesai arkadaşlarımız yangının başladığı ilk dakikadan itibaren canla başla mücadele ediyor. Belediyemiz bünyesinde de kriz masası görevine devam ediyor.
Hep birlikte bu kabusu atlatacağız!..’’

Haber: Mustafa Karabulut/ Fotoğraflar: Dündar Güney