DOLAR

33,0413$% 0.65

EURO

36,0249% 0.4

STERLİN

42,9931£% 1.08

GRAM ALTIN

2.559,20%0,41

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

BİTCOİN

1988191฿%2.44744

a

Seferihisar, tarımda İsrail’den ileri

Seferihisar, tarımda İsrail’den ileri
0

BEĞENDİM

Seferihisar İlçe Tarım Müdürü Ali Özdemir, Seferihisar’ın organik tarım, organik tohum ve tarım ürünlerini bilinçli işlemede İsrail’in çok ilerisinde olduğunu söyledi. Seferihisar’da sertifikalı üretim alanında büyük aşama kaydedildiğini ifade eden Özdemir, Seferihisarlı 162 üreticinin Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü denetiminde organik üretim yaptığını belirtti.

Seferihisar İlçe Tarım Müdürü Ali Özdemir, Seferihisar’da organik tarım konusunda önemli bir gelişme gösterdiklerini belirterek, “Seferihisarlı çiftçilerimiz, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğümüzün öncülüğünde yürütülen eğitim çalışmaları sonucunda babadan, komşudan kalma usullerle üretim yapmayı bıraktı. Artık bakanlığımızın ve ilçe müdürlüğümüzün önerdiği sistemler doğrultusunda üretim yapılıyor” dedi.

Denetimli üretim ile tarım ürünlerinde zirai ilaç kalıntısının yok denecek düzeye indirildiğini belirten Özdemir, “Seferihisarlı çiftçilerimiz ilaçlamanın son çare olduğu konusunda birleşti. Mutlaka ilaçlama gerektiğinde de organik ilaçları kullanıyorlar. Bu nedenle başta müdürlüğümüz denetiminde üretim yapan 162 çiftçimiz olmak üzere, Salı Pazarı ve Kaleiçi Pazarı’nda satılan tarım ürünlerinin tamamına yakını sağlıklıdır.

Rahatlıkla tüketilebilir” diye konuştu. Özdemir, “Kaliteli tohum, üretim ve tarım ürünlerinin işlenmesi konusunda, bu alanın en iddialı ülkesi İsrail’den bile ileride olduğumuzu söyleyebilirim. Bu durum sadece Seferihisar için değil, İzmir için de geçerlidir. İzmir ve Seferihisar tarımı İsrail’in çok ilerisinde” dedi.

HER YERDE VARIZ

Temel hizmet alanlarının hayvan sağlığı, bitki koruma ve sağlıklı gıda olduğunu kaydeden Ali Özdemir, “Bakanlık olarak hayatın her alanında varız. Denizdeki balıktan havadaki kuşa kadar hemen her konu, bizim çalışma alanımıza giriyor. İnsanlarımızın sağlığının yanında doğadaki dengeyi de korumak bizim görevimizdir. Yılanları yok ettiğimiz için tarla fareleri, ormanları yok ettiğimiz için domuzların arttığını unutmamalıyız” dedi.

Seferihisar İlçe Tarım Müdürü Ali Özdemir “İsrail tarımını incelemek için gittiğim ve inceleme sonucumda Seferihisar tarımı İsrail’in daha ilerisinde olduğunu gördüm, bu beni çok mutlu etti” dedi.

TARIMSAL TURİZM

Seferihisar’da kırsal turizmi geliştirmek için projeler geliştirdiklerini ifade eden Ziraat Mühendisi ve İlçe Müdürü Ali Özdemir, “Düzce ve eski Doğanbey köyleri bu proje için çok uygun. Seferihisar’ın Kuşadası, Çeşme veya Bodrum’dan farklı bir turizm çeşitlendirmesine ihtiyacı var. Bu da tarımsal turizm ile olacaktır” diye konuştu.

Tarımsal turizmde tüketicinin doğrudan tarladan ürün koparmasının veya hayvansal ürünleri yerinde tüketmesinin hedeflendiğini kaydeden Özdemir şöyle devam etti: “Deniz yoluyla, seyahat acentesiyle, münferit veya bölgedeki tesislere gelen konuklarımızı, çeşitli organizasyonlarla doğrudan tarlalara götürmeyi, köy yaşamını paylaşmalarını, hayvansal ürünlere kaynağında ulaşmalarını amaçlıyoruz” dedi.

MÜDÜRLÜK 5 YILDA HIZLA ATILIMA GEÇTİ

Seferihisar Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ali Özdemir, Seferihisar’daki görevine başladığı 2006 yılında kulübe gibi bir binada iki hurda araçla hizmet verildiğini belirterek, “Önce arkadaşlarımızla oturup konuştuk. Masa başı memuru gibi değil, çiftçiye yol gösteren, yardımcı olan memurlar olmamız gerektiği konusunda birleştik. Sonra çiftçimizin kuruma ayağının alışmasını sağladık. Ardından da Seferihisar halkının da büyük desteği ile modern bir bina yaptık. Büyük emek verdiğimiz binamızda ilçe tarımının gelişmesini sağlayacak tüm birimler mevcut” dedi.

Çiftçi kadınlara iş kurma imkanı

İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün KOSGEB’in katkılarıyla hayata geçirdiği ‘Kırsal kesimde Girişimciliğin Desteklenmesi Projesi’ kapsamında Doğanbey’de eğitim semineri düzenlendi. Seminere katılan 50 kadın yöresel ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması, eko-turizm, banka kredilerine erişim olanakları ve 30 bin liraya kadarlık bölümü hibe olmak üzere 70 bin liraya kadar sıfır faizli krediler konusunda bilgilendirildi.

İzmir Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, 50 kadının mülakat ve ön eleme sonucu 133 kadın arasından seçildiğini kaydetti. KOSGEB İzmir Kuzey Hizmet Merkezi Müdürü Oğuz Kılınç, hibe destekli krediler hakkında bilgi verirken, bakanlığın Eğitim, Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı Kırsalda Kadın Çalışmaları Koordinatörü Uzman Nimet Kaleli, kırsalda yaşayan kadınların, kendilerine önem verildiğinde yapamayacakları hiçbir şeyin olmadığını ifade etti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.