fbpx

Seferihisar’da 1 Eylül Barış Günü Kutlandı

Seferihisar’da 1 Eylül Barış Günü Kutlandı
Yayınlanma tarihi : 02 Eylül 2015 11:10

Seferihisar Sivil İnisiyatifi öncülüğünde, Cumhuriyet meydanında 1 Eylül Dünya Barış Günü bir basın açıklaması ile kutlandı. Seferihisar Sivil İnisiyatifi adına yazılı bir açıklamasını okuyan Sanatçı Ekrem Gün, Yaşar Kemal’in sözünü hatırlatarak;”Dağlar, insanlar, ve hatta ölüm bile yorulduysa, şimdi, en güzel şiir ” Barıştır”dedi.
Gün;“Dünyada ve ülkemizde, hatta ilçemiz Seferihisar’dada olduğu gibi, farklılıklarımız, farklı düşünce ve tercihlerimiz olacaktır, olmalıdır da. Bu, düşünce ve kültür zenginliğimizdir. Sorunlarımıza çözüm bulma yeteneklerimizi, farklı düşünce ve kültür alış-verişi ile geliştirebilir, çoğaltabiliriz. Kısacası, -kültür ve düşünce zenginliğimiz- Ülkemizin henüz yeterince fark edilmeyen bir hazinesidir.

Ancak, iletişim yeterli değilse, düşünce ve kültür alış-verişi de yeterli olmaz. Şiddet ve savaşları oluşturan bataklıklar da böyle ortaya çıkar. Bu anlamda, daha fazla sömürü için, kapitalist-emperyalist dünya ve onun silah tüccarlarının beklediği bir fırsattır, şiddet ve savaş. Yoğunlaşması gereken nokta burasıdır. Zeki insanların yaşadığı, dünyanın en güzel ve en zengin coğrafyalarından birindeyiz.

İletişim sorunumuzu çözdüğümüzde, emperyalist dünyaya karşı daha güçlü ve dik dururken, aslında birbirimize ne kadar benzediğimizi de fark edecek ve daha uygar bir dünyada hak ettiğimiz yerde olacağız.

Savaşlar, kapitalist- emperyalist dünya için, daha fazla kazanç ve güç gibi bir anlamı varken, yoksul halk kitleleri içinSavaş, ölüm, acı, gözyaşı ve yıkım demektir! Savaş, cinayet demektir! Savaş, baskı, şiddet ve sömürünün katmerlenerek artması demektir! Savaş, demokrasi ve özgürlüklerin bitirilmesi demektir! Savaş, insan haklarının, hukuk ve adaletin hiçe sayılması demektir!Savaş, çevrenin, doğanın, yaşam alanlarımızın tahrip edilmesi, yok edilmesi demektir! Savaş, savaş kararı alanların çocuklarının değil, halk çocuklarının gönderildiği bir cehennem demektir! Savaş, anaların daha çok gözyaşı dökmesi demektir. Savaş, sayılamayacak kadar birçok olumsuzluğun kaynağı demektir!

Hiç bir yalan gerçeklerin üzerini örtemeyecek

Özlemimiz, kimliği, kültürü, dili, dini, mezhebi, cinsiyeti, görüşü ne olursa olsun, üzerinde eşit haklara sahip yurttaşlar olarak barış içinde yaşayacağımız, demokratikleşme­ye yönelik çözümlerin benimsendiği, çağdaş bir Türkiye özlemidir.”

Basın açıklamasından sonra kitle İzmir’de ki mitinge katılmak üzere araçlara bindi.

Haber / Besim Altunöz

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (0)