fbpx

Seferihisar’da 17’si çocuk 45 Suriyeli son anda kurtarıldı

Seferihisar’da 17’si çocuk 45 Suriyeli son anda kurtarıldı
Yayınlanma tarihi : 07 Kasım 2015 4:44 - Güncellenme tarihi : 09 Kasım 2015 10:49

İzmir Sahil Güvenlik Komutanlığına ait Seferihisar  Bot Komutanlığı, 17’si çocuk 15 erkek ve 13 kadını boğulmaktan son anda kurtardı.DSC_8117Bu sabah saatlerine karşı Sığacık açıklarında rutin kontrollerini yapan Seferihisar Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri denizin ortasında küçük bir tekne içerisinde 45 Suriyeli vatandaşın dalgalarla boğuştuğunu gördü.

DSC_8134Bindikleri tekne motorunun arıza yapması üzerine üç saat denizde dalgalarla boğuşan Suriyeli vatandaşlar  Sahil Güvenlik Bot’unu görünce sevinçlerinden birbirlerine sarılarak ağlamaya başladılar. Sahil güvenlik ekipleri birkaç saat daha yetişemeseydi ege denizinin dalgalarına teslim olacaklardı.IMG_1296İKİ SAATLİK ÇABA SONUCU TAMAMINI KURTARDILAR

Yıllardır mülteci kurtarmakta uzmanlaşmış Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri önce çocukları kurtardı sonra büyükleri  ve hiç can kaybı olmadan  Suriyelilerin tamamını kurtardılar.DSC_8125

Mustafa Karabulut’un  yorumu.

BU SEVAP SİZE YETER.

Sabah saatlerinde Sığacık açıklarında gezerken  insan dolu tekneyi gören Sahil Güvenlik Botu ekipleri dalgalarla boğuşan Suriyelilerin yanına yaklaştılar. Her zaman yakalandıklarına üzülen Suriyeli vatandaşlar bu kez sevinçliydiler.  Çünkü çoğu kadın ve erkeğin kucağında çocukları vardı ve az daha sahil güvenlik botu yetişmeseydi belki de yine küçücük çocuklar ve 45 insana Sığacık açıkları mezar olacaktı.

 

Sığacık’ta Sahil Güvenlik merkezine çıkarılan Suriyelilere güvenlik komutanlığı sıcak çorba ikram etti. Gayet güler yüzleriyle Suriyeli vatandaşların kimliklerini kayıtlara geçirdi. Ne de olsa onlar da bir insandı. Bizlerden farkı  hayatlarını kurtarabilmek için ve ölümleri pahasına evlerini, akraba, komşu ve vatanlarını terk etme zorunda kalmış başka ülkelere göç etme zorunda bırakılmışlardı.

Evet, bu gibi göç eden binlerce insanı ölümden kurtaran Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerine sadece bu sevapları yeter.

Emeği geçen komutanlık personeline çok teşekkürler. İyi ki varsınız…

IMG_1288DSC_8138DSC_8130DSC_8125DSC_8134DSC_8137DSC_8119DSC_8122

 

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (4)
 • seferihisarlı dedi ki:

  bu insanları yurtlarından koparan hiç bilinmeyen tehlikeli yolculuklara iten daha sonra mülteciler avrupaya ayak basmasın türkiye soruna çözüm bulsun diyen aynı iğrenç oyunları yarın türkiyede de oynayabilecek uluslar tüm bu yaşanan felaketlerin yaratıcısıdır. Allah insanlığı bu uluslardan korusun.

 • yağmur dere dedi ki:

  “YAR ADILMIŞI SEVERİM, YARADAN DAN ÖTÜRÜ ” SAHİL güvenlik ekibinin insaniyet ine rabimiz gereken ödülünü verecektir. Seferihisar TRAFİK POLİSLERİNİN BAZILARINDAKİ O CEZA KESME MAH ARETİNİ GÖZLEMLEDİNİZ Mİ? SANIRSINIZKİ O CEZA MAKBUZ ‘u ve KALEMİ CELLAD ‘IN elindeki ilmek gibi. Ne ricanın nede yalvarma nın önemi var! KALBİN NERDE? VİCDANIN NERDE? CEK RESMİ KES CEZAYI suç YANLIŞ YERE PARK ETMEK. süre 5 DAKİKA. Eğer sen sahil güvenlikte görev yapan o insanları izlese idin; elindeki yada üzerindeki nin önemi yerine; Neydim, Ne oldum?Görevim caydırıcı olmak ise bu nu maddi zarar vermeden önce uyarmaya çalışayım. Çünkü böyle davrandı ğım sürücüler oluyor; demek. OLAMAZ MI?

 • İnsan! dedi ki:

  Evet sayın vatandaş!! ‘Suriyeli insan..’ yazmaları gerekirdi…

 • vatandaş dedi ki:

  suriyeli vatandaş ?