Seferihisar Emlak

İzmir Sahil Güvenlik Komutanlığına ait Seferihisar  Bot Komutanlığı, 17’si çocuk 15 erkek ve 13 kadını boğulmaktan son anda kurtardı.DSC_8117Bu sabah saatlerine karşı Sığacık açıklarında rutin kontrollerini yapan Seferihisar Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri denizin ortasında küçük bir tekne içerisinde 45 Suriyeli vatandaşın dalgalarla boğuştuğunu gördü.

DSC_8134Bindikleri tekne motorunun arıza yapması üzerine üç saat denizde dalgalarla boğuşan Suriyeli vatandaşlar  Sahil Güvenlik Bot’unu görünce sevinçlerinden birbirlerine sarılarak ağlamaya başladılar. Sahil güvenlik ekipleri birkaç saat daha yetişemeseydi ege denizinin dalgalarına teslim olacaklardı.IMG_1296İKİ SAATLİK ÇABA SONUCU TAMAMINI KURTARDILAR

Yıllardır mülteci kurtarmakta uzmanlaşmış Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri önce çocukları kurtardı sonra büyükleri  ve hiç can kaybı olmadan  Suriyelilerin tamamını kurtardılar.DSC_8125

Mustafa Karabulut’un  yorumu.

BU SEVAP SİZE YETER.

Sabah saatlerinde Sığacık açıklarında gezerken  insan dolu tekneyi gören Sahil Güvenlik Botu ekipleri dalgalarla boğuşan Suriyelilerin yanına yaklaştılar. Her zaman yakalandıklarına üzülen Suriyeli vatandaşlar bu kez sevinçliydiler.  Çünkü çoğu kadın ve erkeğin kucağında çocukları vardı ve az daha sahil güvenlik botu yetişmeseydi belki de yine küçücük çocuklar ve 45 insana Sığacık açıkları mezar olacaktı.

 

Sığacık’ta Sahil Güvenlik merkezine çıkarılan Suriyelilere güvenlik komutanlığı sıcak çorba ikram etti. Gayet güler yüzleriyle Suriyeli vatandaşların kimliklerini kayıtlara geçirdi. Ne de olsa onlar da bir insandı. Bizlerden farkı  hayatlarını kurtarabilmek için ve ölümleri pahasına evlerini, akraba, komşu ve vatanlarını terk etme zorunda kalmış başka ülkelere göç etme zorunda bırakılmışlardı.

Evet, bu gibi göç eden binlerce insanı ölümden kurtaran Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerine sadece bu sevapları yeter.

Emeği geçen komutanlık personeline çok teşekkürler. İyi ki varsınız…

IMG_1288DSC_8138DSC_8130DSC_8125DSC_8134DSC_8137DSC_8119DSC_8122

 

Son Güncelleme : 09 Kasım 2015 10:49