DOLAR

32,8359$% -0.22

EURO

35,6565% -0.63

STERLİN

42,4200£% -0.36

GRAM ALTIN

2.540,80%0,25

ÇEYREK ALTIN

4.175,00%0,21

BİTCOİN

2151591฿%-4.18526

a

Seferihisar’da hobi bahçelerinin yıkımına başlandı

Seferihisar’da yer alan hobi bahçelerinin yıkımına başlandı. Daha önce yıkım kararı alınan ve yapıların boşaltılması için süre tanınan vatandaşların evleri tahliye edilerek yıkıldı.

Seferihisar’da hobi bahçelerinin yıkımına başlandı
91

BEĞENDİM

Seferihisar’da yer alan hobi bahçelerinin yıkımına başlandı. Daha önce yıkım kararı alınan ve yapıların boşaltılması için süre tanınan vatandaşların evleri tahliye edilerek yıkıldı.

Geçtiğimiz aylarda, Seferihisar Belediyesi ve ilgili kurumlar tarafından hobi bahçelerinin kaçak yapı statüsünde olduğuna dair karar verilmişti. Bu karar doğrultusunda, mülk sahiplerine yapılarını boşaltmaları için belirli bir süre tanındı. Verilen sürenin dolmasının ardından yetkililer harekete geçti ve yıkım işlemleri başladı.

Yıkımlar sırasında vatandaşların bazıları tepkilerini dile getirirken, bazıları ise daha önce boşalttıkları yapılarının yıkımını sessizce izledi. Belediye yetkilileri, yıkım işlemlerinin yasal çerçevede ve çevre düzenlemelerine uygun olarak gerçekleştirildiğini belirtti. Ayrıca, bu yıkım kararının ilçedeki kaçak yapılaşmayı önlemek ve çevre düzenini sağlamak amacıyla alındığı vurgulandı.

Seferihisar Belediyesi’nden yapılan açıklamada, kaçak yapılaşmanın doğaya zarar verdiği ve yasal olmayan bu tür yapıların engellenmesinin önemine dikkat çekildi. Yıkım sürecinin devam edeceği ve kaçak yapılarla ilgili denetimlerin sıklaştırılacağı belirtildi. Yıkım işlemlerinin ardından bölgenin tekrar doğaya kazandırılması ve yeşil alanların arttırılması planlanıyor.

Seferihisar’da yaşanan bu gelişmeler, kaçak yapılaşma ve doğa koruma konularında önemli bir örnek teşkil ediyor. Belediye yetkilileri, benzer sorunların yaşanmaması için vatandaşları yasal süreçlere uygun hareket etmeye davet etti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tüm Yorumlar (36)
 • Ali
  3 hafta önce
  0 0

  https://www.gazeteduvar.com.tr/bakanliktan-reza-zarrabin-enistesine-seferihisarda-ozel-imar-haber-1702243Ne olacak şimdi? Hava Hobi Bahseder mi? Mera alan imana açıldı. Seferihisar. com

 • süleman
  3 hafta önce
  0 0

  seferihisar belediyesi o kadar cahil bir davranış içerisindeki tek icraatı fakir fukaranın bahçesinin içindeki kulübelerle uğraşmak olmuş… ne yasaları biliyor ne hukuku.. chp ziyniyeti işte bu.. almanya da bahçesinin içine ev yapmak isteyen kişi belediyeye bildirip bahçe evi altında yapailiyor belediyede alt yapı ve elektrik bu bahçe evlerine götürüyor ve belli kurallar koyuyor ve bu bahçe evlerinin girişinede birer levha yapıştıroyor bu ev belediyemiz kontrolü altında ve vergilendirilmiştir yaıyor …. yazıklar olsun sizin gibi belediyecilik anlayışında olanlara.. gücünüz yetiyorsa ruhsatsız yapılan havuzlu villalarla uğraşın ,gücünüz maliye bakanı gibi alt gelir gurubuna yetiyor oda zenginden vergi almıyor emekliden ,fakirden ,fukaradan ,işçiden alıyor utanmadan kelle koltukta iş yapan motorkuryeleride vergilendiriyor.. siz chp zihniyetinden başka birşey de beklenmez sizde alt gelir gurubunun bahçesindeki kulübelerle uğraşın yuh yazıklar olsun size..

 • Batı akarca bölgesinde 1.derecede sit alanı olmasına rağmen konteynır mahallesine döndü. Sağlıklı biçimde foseptik çukurları olmadığı için sineklerden duramaz olduk. Belediye ceza kesip gidiyor. Hiçbiri yikilmadigi içinde her bir gün yeni konteynır konuyor. Emlakçıların biri gelip biri gidiyor. Bu konuda acil yaptırımlara gereksinim vardır.Gereğinin yapılmasını arz ederiz

 • Ahmet
  4 hafta önce
  2 2

  Hep yasak yıllardır yasaklar sürdü bu memlekette Çözüm üretmek yerine yasak yazıklar olsun.kafasi basmayan yönetim Çözüm yerine yıkım yapar

 • Yıldız Aksoy
  4 hafta önce
  6 1

  Urla Kekliktepe’deki milyon dolarlık kanunsuz yapılara yıkım kararı olmasına rağmen göz yumanlar, milletin hobi bahçelerini nasıl görüyor?

 • Baran Aydın
  4 hafta önce
  5 4

  İnsanların fakir kalmasına gayret gösterilmeli, hatta ev kiralamalarına zorluklar getirilmelidir. Paydaş kapitalizm desteklenmeli, yapay ete ağırlık verilmeli, genetik çalışmalara hız verilmelidir.

 • Ö.G.
  4 hafta önce
  9 2

  14 dönüm arazimin 2 dönümü hisseli ve burada 70 yıllık kerpiç Bağevi vardı.Duvarları temele kadar çatlamış.temeli bozmadan yığma tuğla ile yıkıp hazır beton kullanmadan, eski temel üzerine basit bina yaptım.Temele kadar duvarı çatlamış kerpiç evde kim oturabilir.Kacak muamele işlemi yapıldı.40 bin liraya yakın belediye ye tarım müdürlüğüne ceza ödedim.Yıkım kağıdı geldi.2 dönüme ruhsat verilmiyormuş tuvalet dahi yapamıyorsun .Ben bu durumda 14 dönümde nasıl üretim yapacağım.Eski evi güçlendirseydin deniliyor.kim çoluğu çocuğunu duvarları çatlamış evde oturtabilir.Şehrin içi kaçak binalarla dolu.2005 den önce yapılmış tarım alanlarındaki binaların hiç birisinde ruhsat yok onlara yıkım yok.Vatanımızı milletimizi seviyoruz ama çifte standarttan, zengini kayırmaktan, garibanı ezmekten zevk alan yòneticilerimiz var maalesef.

 • Yaşar Çakmak
  4 hafta önce
  2 5

  Zamanında imar affına hukuki açıdan karşı çıkanlar hobi bahçesi yıkılınca imar affını yasal kabul ediyor Ayrıca iman affı devletin vatandaşın cebini boşaltma hareketiydi Çünkü onların affettiği çok şey aslında yasal olarak affedilmedi Örneğin sitelerin içindeki yapılar affedilmez Çünkü ortak mülk imar affına girmez ama millet sitelerin İçindeki gecekondularını para yatırarak affettirdiğini sanıyor Ayrıca bu hobi bahçelerini yapanlar kıyıların işgaline de karşı çıkamazlar çünkü kendi yaptıkları yeri hele de kiraya veriyorlarsa zaten hukuk dışına çıkmış oluyorlar Kısacası işimize geldiği gibi davranıyoruz. Bu işgalciler şunu da savunur gecekondu Nasıl ki bir süre sonra işgal edenin oluyor buralarda artık bizim derler. Bunlar tapulu arsa ise o zaman yapılar da ruhsatsızdır bunun adı da hobi bahçesi değil Gündüz kondudur.

 • Ares Halil
  4 hafta önce
  13 6

  Umarım ülkenin her tarafında kanunun yasanın etrafından dolanan bu tip mezbelelikler bir an önce yıkılır. Adam hobi bahçesi adı altında 2 oda salon ev yapmış bir de geceliği 2bin liradan kiraya veriyor. Geri kalan herkes enayi belli ki. Hobi bahçesine en fazla bir gölgelik bir de eşya koyacağın 2 m2 lik bir depo yapabilirsin. Her şeyi böyle suistimal ediyoruz. Tiny house adı altında sit alanlarıda bir başka işgalin altında, oteller sahilleri işgal etmişler , evler kaçak kat çıkmış imarla barışmış güya. Biri yazmış oy vermeyecekmiş, sen verme bu rezilliği kaldırana herkes oyunu seve seve verir.

 • Cihan
  4 hafta önce
  22 3

  Dar gelirliye. Nefes aldirmayin. Sakin denize girecekmis. Iki. Yesil. Gorecekmis. Sakin. Yikin. Dokun gerekirse atin iceri. Denize. Sifir. Halkin. Kullanmasi gereken. Sahilleri peskes cekin. Zenginin kacak villasina. Oteline. Ses cikarmayin

 • Hanim Kara
  4 hafta önce
  17 16

  Seçimler yine gelecek oy istersiniz inşallah bu kadar insanlar kira veremiyorlar geçinemiyor lar zar zor bir yer yapmışlar yazıklar olsun

 • Nazim arat
  4 hafta önce
  15 1

  Devleti milleti enayi yerine koymak terbiyesizliktir. Hobi bahçesi adı altında dubleks, triplex tarzı lux yazlik evlere kaleyi arkadan dolanıp sahip olma kafasından başka bisey yok. Hep kurnazlık, bu millet en çok parasını çok kazanma hırsı ile kaybetti her zaman, aslında bu da bi nevi çiftlik bank

 • Ummahan
  4 hafta önce
  16 11

  Yazıklar olsun evi yıkanın evide yıkılsın yuvası da bunca evler yapılırken neredeydiniz yapılmış ev yikilirmi yazık bu kadar insana ya hiçmi vicdaniniz sizlamadi yikarken yazıklar olsun ayni şey sizin de başınıza gelebilirdi yada yakın bi akrabanizin sizdemi seyirci kalacaktiniz yazıklar olsun diyorum başkada bisey demiyorum

 • Deniz
  4 hafta önce
  30 33

  Yazıklar olsun yapılmış evi İsrail gibi yıkana gerçekten yazık .memleketin yarısı kaçak bina ya hepsini yık yada garibaninkine dokunma yapılan ev yıkılır mı be

 • Murat Kıvılcım
  4 hafta önce
  12 4

  Yapılan doğru bu evleri yapmayın almayın diye her yerde yazı varFakat bu yıkımların inşaatın başladığı zaman yapılmış olması gerekir.Böylece hem vatandaş çok zarara uğramaz hemde diğer yapacaklara örnek olur.Kazanan buraları vatandaşa satan.

 • Zafer
  4 hafta önce
  29 14

  Yazık herkes ahkam kesiyor.binlerce yapı yapılırken imar affını ve parasını alırken ceza parası toplanırken numarataşı verilirken ve vergileri dahi alınırken bu yetkili beyefendiler neredelermiş.Neden izin verilmiş bu kadar kişiye.Millet dişinden tırnağının artırıp yapıyor buraları vatandaşlar.helal olsun demek çok kolay,yıkılsın derken biraz düşünün derim.

 • Semih
  4 hafta önce
  34 24

  Yuva yıkanın yuvası yıkılsın. Bunca ev yapılırken nerdeydiniz. Milli servete yazık değilmi?

 • Güzide
  4 hafta önce
  43 12

  Elektriğini suyunu verirken neden veriliyor madem kanuna ve usule uygun değil. Anlamak mümkün değil. Tarım arazilerinin parsellenmesine izin verilmesin o zaman.

 • Can
  4 hafta önce
  18 11

  Hobi bahcelerini yıkmak çözüm değil, belediye bunlara ceza kesiyor parayı tahsil ediyor sonrada yıkıyor, peki sehir icindeki kaçak binalar ilave katlar bunlara dokunmuyor, çünkü oradakiler belediye seciminde oy veriyor, Turgut köyü düzce köyü ve çevreside kaçak bir cok bina var, fakat köylülerden oy aldığı için dokunamiyor, baksanız belediyenin kendi binasında bila imara aykırı noktalar vardır.

 • Asalet AYDOĞDU
  4 hafta önce
  19 11

  Helal olsun. Hiç CHP’ye oy vermedim. Ama oy kaygısıyla değil de, olması gerekeni korkususuzca yaptığı için, takibimde.Türkiye’de oy verenlerin %40’ı her hangi bir partinin faşisti gibi hareket ederken, geri kalaların oyları tamamen inandıkları için. Umarım CHP’li tüm belediyelere örnek olur.

 • Cemile
  4 hafta önce
  15 13

  Öncelikle kaçak villalar ve rantla yapılan yerler yıkılmalıydı. Bu evin altı boşluktu ve çevreye hiç bir zararı yoktu. Dayımız olsaydı payımızda olurdu. Canımızın değeri yokki malımızın olsun çok üzücü😔

 • Cemile
  4 hafta önce
  14 15

  Kazık üstüne yapılan evlerin doğaya hiç bir zararı yoktur bu fotoğraftaki evde kazık üstüne yapılmış altı boşluk olan bir evdi. Çok yazık oldu. Doğa bu kadar düşünülüyorsa betonlaşmayı ve rantı durdurun önce. Üzülerek söylüyorumki Bu ülkede canımızın hiç bir değeri olmadığı gibi malımızında hiç bir değeri yok malesef😔

 • Ahmet
  4 hafta önce
  17 4

  Süper karar ülke Çin oldu hindistan oldu

 • İbrahim Cingil
  4 hafta önce
  11 3

  Çok doğru bir karar. Ancak adaleti kaçak villa diken kisilerede uygularsaniz daha iyi olur. Birde yeşil alanla alakasi olmayan alanlarında düzenli yapılaşma için imar çalışması hizlandirilmalidir.

 • ALİ BULDANLI
  4 hafta önce
  14 0

  Birde Akarca sahiline gelseler. Kafelerin nasıl sahili parsellediklerini gözleriyle görseler.

 • Deniz
  4 hafta önce
  15 0

  Öncelikle hobi bahçeleri altında yapılan doğa tahribatına karşıyım ama bu evler yapılırken neredeydiniz? Diğer bir konu Seferihisar Akarca’da yazlık sitelerde belediyeye cezasını ödeyip ödeyip villa üstüne resmen apartman diktiler. 4 kat birden çıkıldı. Bunlara niye izin verildi ? Belediye gelip bakarsa hâlâ inşaatı devam eden kaçak yapılar yapılıyor !!! Biraz tutarlı olun !

 • Alper
  4 hafta önce
  19 12

  İsabetli bir karar.

 • İzmirli
  4 hafta önce
  60 3

  Seferihisar, karaburun hep aynı görüntüler…ama yıkılanlar neden hep prefabrike ev,tek katlı köy evleri oluyor…neden kaçak villalara dokunulmuyor..tarım arazilerine sadece bu küçük yapıları yapanlar cezalandırılırlar, yetkililer aslan kesilir,doğayı koruyoruz,kanunları uyguluyoruz diye süslü laflar edilir..ama etraflarını saran aynı konumdaki kaçak villalara karşı hep üç maymun oynanır..kusura bakmayın kanunlar uygulanırken adil davranmiyorlar..güçlüysen kanunlar sana işlemez..bunu sorgulayamazsın bile..benim tapulu arazimdeki tek katlı köy evim yıkılırken yan parseldeki kaçak villaya neden işlem yapılmıyor diye bir sorun belediye yetkililerine alacağınız cevap ilk önce bilmiyoruz haberimiz yok derler üstelerseniz sinirlenirler,had bildirirler..konuşma,düşünme, düşündüğünü söyleme,haksızlığa boyun eğ zihniyetindeler..nereden mi biliyorum..yaşadım ,gördüm..

 • Ömer
  4 hafta önce
  11 0

  Tebrikler çokk doğru bir noktaya parmak basmışsınız .Birde yıkıımdan sonra yeşil alan yapılacakmış ya hani güya doğaya geri kazandıracaklarmış mış falan …..neyse uzatmayayyım ..Madem doğaya kazandıracaksınız mülk sahiplerine tarım ve hayvancılık işletmeleri kursu falan verin hem doğaya hem insana yararlı bir şey yapın ..bizde diyelimki adamlar haklı beyler ..Burda ev olmaz baksana her taraf tarla dolu ..Tarıma Hayvancılığa Ve hatta kendi insanına düşman bir devlet le yaşıyoruz sanki…

 • Coşkun Direbol
  4 hafta önce
  14 6

  Doğruyu söyledik diye mi mesajımı sildiniz sayın yönetici

 • EKREM HAN
  4 hafta önce
  30 25

  BU YOLLARLA TARIMSAL ALANLAR TALAN EDILIYOR BU YIKIM KARARLARINI YÜRFKTEN DESTEKLİYORUM .HİÇ BIR TANESI BIRAKILMASIN

 • Coşkun Direbol
  4 hafta önce
  47 3

  Kaçak hobi bahçelerini yıkarak doğaya sahip çıkıldı, birde başta ürkmez sahilinden başlayarak buradaki işyerlerinin kaçak olarak platform üzerine kafeterya yaparak ve sahillere şezlong Şemşiye koyarak talan etmelerine de müsade etmeyin, sahiller halkındır rant kapısı değildir, yetkililere duyurulur

 • Toprak
  4 hafta önce
  21 9

  Seferihisar Ovasını tehdit eden hobi bahçesi adı altında bu yasadışı kaçak yapılaşma durdurulmalı.daha sıkı denetim tedbirlerle belediye ve diger kamu idareleri birlikte hareket etmeli.

 • Yeşil Vadi
  4 hafta önce
  19 9

  Baskan İsmail Yetişkini ve belediyemizi geleceğimiz için çok önemli olan bu kararı için kutluyorum. Ovamızın yeşilliģimizin kurtarılması adına verilen mücadeyi aynı azim ve kararlılıkla sürdüreceğine inanıyorum.

 • Ayşe Söylemezoğlu
  4 hafta önce
  18 13

  Çok güzel bir karar, bir de doğaya dönüşürse muhteşem olur. Umarım tüm hobi bahçelerine uygulanır 🙏

 • Can
  4 hafta önce
  16 0

  Bu konuda yanlış bilinen bir durum var, bu bahçeler ve arazi ne belediyenin nede hazinenin, buraların mülkü tapusu kişilere ait, burayı nasıl doğaya katacaksaniz merak ediyorum. Bu bahçeleri bizler sayesinde yemyeşil oldu, insanlar burada kışlık sebzesini bile yetiştiriyor zeytinin topluyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.