fbpx

Seferihisar’da istenmeyen proje halkın görüşüne açıldı

Seferihisar’da istenmeyen proje halkın görüşüne açıldı
Yayınlanma tarihi : 25 Nisan 2022 2:09

Seferihisarlılar şiddetle karşı çıkmıştı! O proje halkın görüşüne açıldı

Seferihisarlıların karşı çıktığı  Orhanlı ve Yeniköy Mahalleri sınırlarına Küçük Menderes Enerji Petrol Jeotermal Maden Elektrik Üretim Mühendislik ve İnşaat A.Ş. tarafından yapılmak istenen Güneş Enerji Santrali (GES) ve Rüzgar Enerji Santrali (R0ES) projesiyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

10 GÜN İÇİNDE GÖRÜŞ BELİRTİLECEK

Yaşanan gelişme sonrası proje halkın görüşüne açıldı. Seferihisarlılar 10 gün içerisinde görüşlerini  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İzmir il müdürlüğüne iletebilecekler.

Seferihisar ve Menderes’te halkın istemediği jeotermal enerji santraliyle ilgili Nisan ayının başında bir gelişme yaşanmıştı.  ÇED gerekli değildir kararı mahkeme tarafından bozulmuştu.  Bunun üzerine ilgili bir firma ÇED süreci başlatmıştı.

Projeyle ilgili son gelişmede şu duyuru yapıldı:

“İZMİR İli CUMAOVASI(MENDERES), SEFERIHISAR ilcesinde Küçük Menderes Enerji Petrol Jeotermal Maden Elektrik Üretim Mühendislik ve İnşaat A.Ş.tarafından yapılması planlanan 37,5 MWe JEOTERMAL ENERJİ SANTRALİ VE YARDIMCI KAYNAK (GES+RES) TESİSLERİ projesi ile ilgili olarak hazırlanan ÇED Raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu (İDK) tarafından incelenerek son şekli verilmiş olup, söz konusu rapor halkın görüş ve önerilerini almak üzere ÇED Yönetmeliği’nin 14.Maddesi (1) no’lu bendi kapsamında Bakanlıkta ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nde on (10) takvim günü görüşe açılmıştır. Bakanlığa/Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne iletilen görüşler projeyle ilgili karar alma sürecinde dikkate alınacaktır. Görüş ve öneriler için bu süreç içerisinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na veya İZMİR Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine müracaat edilebilir. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur”

“TEMİZ HAVAMIZA VE SUYUMUZA ZARAR VERECEK”

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin projenin içme suyu kaynaklarını zarar vereceğini belirterek: ““Orhanlı Köyümüzde yapılması planlanan jeotermal santral projesi, temiz havamıza, pek çok tarım ürünümüzün üretildiği alana ve içme suyu kaynaklarımıza kadar zarar verecek. Köydeki sondaj faaliyetlerinin, proje sahası ile alakası olmayan 2016 tarihli Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) gerekli değildir  kararı gerekçe gösterilerek, ÇED sürecinin dışında bırakıldığını öğrendikten sonra köylüler ve Orhanlı Köyü Kültür Doğa Gençlik ve Spor Kulübü Derneği bu proje için 2020 Eylül ayında verilen (ÇED) kapsam dışı kararının ve 2016 tarihli ÇED gerekli değildir kararının iptali için dava açtı. Orkinos Çiftliği’ne karşı verdiğimiz haklı mücadeleyi kazandığımız gibi JES’e de geçit vermeyeceğiz” açıklamasında bulunmuştu.

“RUHSAT İPTALİ İÇİN DAVA AÇTIK”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’de projeye karşı dava açtıklarını belirterek: “Bu gördüğünüz doğa harikası köy, Orhanlı Köyü. Zeytin ürünleriyle meşhur köyümüzün toprağı, suyu ve doğası JES’e kurban edilmek isteniyor.  Ruhsat iptali için dava açtık. Şehrimizin bir karış toprağına zarar gelmesine izin vermeyeceğim” demişti.

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (0)