DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2167646฿%1.16259

a

Seferihisar’da kadın hakları için özel etkinlikler

Seferihisar’da kadın hakları için özel etkinlikler
0

BEĞENDİM

İBB Çağan Irmak Salonu’nda sergi ile başlayan etkinlikler Avukat Ezgi Umucu Dündar, Avukat Irmak Değerli ve Avukat Damla Değerli Okumuş’un kadın haklarının hukuksal boyutu üzerine yaptıkları panelle devam etti. Ürkmez Kadın Tiyatrosu’nun “Kadınlar Dünyası” oyunu da Seferihisarlıların yoğun katılımıyla sahnelendi.

“AYRIMCILIK İLE NASIL MÜCADELE EDECEĞİMİZİ KONUŞTUK”

Kadın haklarının hukuksal boyutunun tartışıldığı panelde konuşan Avukat Ezgi Umucu Dündar: “Bugün kadınlar nasıl toplumun her alanında yer sahibiyse hukukun da her alanında haklara sahip olduklarını konuşmak için bir araya geldik. 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ve sağladığı imkanları konuştuk. Bunun yanında, kadınların Medeni Kanundaki haklarından, miras alanındaki eşitlikten ve İş Kanununda kadınlara tanınmış haklar ile iş hayatında cinsiyet temelli ayrımcılık ile kanunlar aracılığıyla nasıl mücadele edebileceğimiz başta olmak üzere bir çok konudan bahsettik. Katılan tüm Seferihisarlılara ve davet ettiği için Seferihisar Belediyesi’ne çok teşekkür ederim” dedi.

“SEFERİHİSAR BİR KADIN KENTİDİR”

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin de Seferihisar’ı eşitliğin merkezi haline getireceklerini belirterek: “Tarihe kazınmış bir direniş ile kazanılmış bir gün bu gün. Aynı zamanda dünyadaki her kadının her gün evde, sokakta, iş yerinde tek başına verdiği mücadeleleri de birer 8 Mart olarak görüyorum. Kadınların direnci tüm dünyaya örnek oluyor. Fakat artık toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesinin yükünü yalnızca kadınlara bırakamayacağımız bir zamana geldik. Kadınlarla birlikte toplumdaki herkesin üzerine düşen sorumluluğu alması gereken ve daha adil ve eşit bir dünya için çaba göstermesi gereken bir zamana. Mustafa Kemal Atatürk bir ülkenin ekonomisinin, endüstrisinin, kültürünün, eğitiminin gelişimi için eşitliğin bir zorunluluk olduğunu biliyordu. Cumhuriyetin kurulduğu ilk yıllarından itibaren medeniyete doğru ilerleyen bir toplum için kadın haklarını ayrı bir yere koydu.  Şimdi bugüne baktığımızda neredeyse 100 yıl öncesinden daha kötü haldeyiz. Her şey çözülmüş gibi Türkiye’de imzalanan ve ilk imzacılarından olduğumuz İstanbul Sözleşmesi’nden kimseyi dinlemeden bir gecede çekiliyoruz. En azından bu günlerin yakında sona ereceğini bilmek ve bu inanç ile yaşamak bir nebze de olsa yüreklerimize su serpiyor.  Hepinizin bildiği gibi Seferihisar bir kadın kentidir. Tarımda, ticarette, turizimde, sanatta, siyasette her yerde kadınların olduğu bir şehirdir. Bizim önümüzdeki vizyon Seferihisar’ı eşitliğin kenti yapmak. Dünyadaki en varlıklı ve mutlu ülkelere baktığımızda toplumsal cinsiyet eşitliği meselesini çoktan çözdüklerini görüyoruz. Tek kanat ile bir kuş uçamaz. Eğer ki büyüyen, değer kazanan bir Seferihisar istiyorsak cinsiyetlerden bağımsız, eşitliğin sarsılmaz olduğu bir sistem kurmalıyız. Bu alandaki çalışmalarımıza eminim bu salondaki kadınların da paha biçilmez katkıları olacaktır. Tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.