Seferihisar Emlak

Türkiye Cumhuriyet tarihinin en önemli seçimlerinden birini geride bırakırken, sürpriz sonuçlar daha uzun süre konuşulacağa benziyor.

Seferihisar’da ise sürpriz bir sonuç çıkmazken 2015 Kasım genel seçimlere göre CHP yüzde 2.2, AK Parti ise yüzde 5.4 puan kaybetti.

11.3’ten 6,7’ye düşen MHP’nin oylarının neredeyse yarısı İYİ Parti’ye kaydı.

29.1’den 23.7’ye düşen AK Parti’yi 50.5’tan 48.3’e düşen CHP izledi. HDP ile Demirtaş’ın oylarına göre CHP’den yüzde 5 civarı HDP’ye oy kaydı.

Ancak bu sonuçlar tek başına değil İzmir sonuçlarıyla karşılaştırıldığında CHP’nin en az kaybı Seferihisar’da verildiği görünüyor. AK Parti ise Ak Parti İzmir’in ortalamasının üstünde bir düşüş gözlemleniyor. 3 puan ortalama kaybın 2,4 puan daha üstünde bir kayıp söz konusu.

AK Parti’nin olaylı Seferihisar kongresinin yansımaları, Nişancı taraftarının eğilimi sonuca etki ettiği kulislerde konuşulanlar arasında. İşadamı Hayrettin Uçak’ın kampanyaya olan olağanüstü katkısı, teşkilatın son aydaki yoğun çalışmasını tetiklerken kaybın daha da büyümesinin önüne geçti.

CHP’nin 48.3 oyu CHP Seferihisar teşkilatı için maçı idare etti ancak komşu ilçelerdeki açık ara CHP üstünlüğü düşünülmesi gereken konuların başında. Seferihisar’a gelen göçün niteliği de vatandaş arasında tartışma konusu olurken, komşu ilçelerin sonuçlarına ve CHP seçmeninin profiline bakıldığında göçün niteliği tartışılır hale geldi.

YEREL SEÇİMLERDE NE OLUR?

Bu sonuçlar, CHP’ye (büyük hatalar yapmazsa) 2019’da belediyeyi kazandırır. Ancak siyasette bir günde çok şeyin değiştiği biliniyor… 2008 Kasım’da Nişancı’nın yüzde 60’ları bulan oyunun 3 ayda nasıl eridiği ve belediyeyi kaybettiği unutulmamalı.