fbpx

Seferihisar’da o bölge yapılaşmaya mı açılıyor?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Seferihisar Sığacık’taki alanda birinci derece doğal SİT derecesini düşürdü. Bu kararla birlikte yapılaşmanın önü açıldı.
Seferihisar’da o bölge yapılaşmaya mı açılıyor?
Yayınlanma tarihi : 11 Eylül 2022 2:21

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından Resmi Gazete’de yer alan  ilanla  Seferihisar’da bir bölgenin yeni SİT durumu ilan edildi.

Yeni haritaya göre Sığacık Körfezi’ni de içine alan ‘36. Grup Sığacık-Hıdırlık Mahalleleri Doğal SİT alanı’ “Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı” ve ‘‘Doğal Sit-Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı’’ olarak tescil edilme kararı alındı. Bölge  1995 yılında birinci derece doğal SİT alanı olarak ilan edilmişti. Yeni haritaya göre bölgede ‘kesin korunacak hassas alan’ bölgesi bulunmuyor.

Büyük kısmı yeşil alanlarla kaplı bölgede Ekmeksiz Tabiat Parkı gibi plajlarda yer alıyor.  Bölgenin yeni sit haritası yapılaşmayı da akla getirdi. TEOS Antik Kenti’ne de komşu bölgenin yeni haritasıyla birlikte düşük yoğunluklu turizm ve konut yatırımlarının önü açılmış oldu.  Askıda kalacak SİT değişikliğine itiraz edilebilecek.

 

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (2)
  • Hasan Merih HANHAN dedi ki:

    Resmi Gazete tarih ve sayısını öğrenebilir miyim?

  • Rıza Bilecik dedi ki:

    İçine edeceksiniz nereyi kazan tarih çıkan bir yer yazıklar olsun