fbpx

Seferihisar’da tartışılan projede son karar bakanlığın

Seferihisar’da tartışılan projede son karar bakanlığın
Yayınlanma tarihi : 11 Mayıs 2022 1:40

KİPAŞ Holding tarafından Seferihisar’a yapılması planlan JES ve RES projeleri için son kararı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı verecek. 6 Haziran 2022 tarihinde yapılacak toplantıda bakanlık ya projeye son şeklini verecek ya da dosyayı iade edecek. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Seferihisar ve Menderes sınırları içerisindeki jeotermal ve rüzgar enerji santrali projesiyle ilgili olarak: ‘Bizi ezip geçemezler’ demişti.

PROJENİN YAPILACAĞI ALANLAR ZEYTİNLİK ARAZİSİ

Proje kapsamında Orhanlı köyü sınırları içerisinde 12 lokasyonda jeotermal kaynak arama amaçlı sondaj çalışmasını yapılacak. Kuyuların 4’ü üretim, 4’ü reenjeksiyon amaçlı kullanılacak. Enerji sağlamak içinde 2 adet rüzgar tribünü dikilecek. Şirket daha önce projede bulunan GES projesinden ise vazgeçti.

Şirketin kuracağı proje alanları parsel sorgulamada zeytinlik alan olarak belirlenmiş durumda. Çevre düzeni planında ise söz konusu alanlar tarım ve orman arazisi olarak kayıtlı.

KÖYLÜLER TOPLANTIYA İZİN VERMEDİ

Bölge halkı 27 Temmuz 2021 yılında yapılması planlanan ÇED toplantısına izin vermemişti. Köylülerin eylemine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, sivil toplum kuruluşları ve meslek odaları da destek vermişti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer burada yaptığı konuşmada: “Sevgili kardeşlerim, yerel yöneticilerin asli görevi; görev yaptıkları toprakları ve onun kültürünü korumaktır. Asfalt da çöp de hepsi sonradan gelir. İlk işimiz bu toprakları korumak. Çünkü bizim üstlendiğimiz görevler nöbet görevi. Biz nöbetçiyiz. Biz görev süremizin sonunda gideceğiz. Ama bu görev süresi içinde bize emanet edilen, atalarımızın binlerce yıldır biriktirdikleri değerleri korumazsak hangi görevi yapmış oluruz? Önemli olan bizden önce de var olup, atalarımızın bize devrettiği bu mirası canla başla korumaya çalışmak. Çünkü bunu yok etmek için, bunun üzerinden kar elde etmek için, bu toprakları ranta kurban etmek için ellerinden geleni yapıyorlar, yapmaya devam edecekler. Onun için varız. Sevgili kardeşlerim, bizi ezip geçemezler” ifadelerini kullanmıştı.

PROJE İPTAL EDİLMİŞTİ

Orhanlı Köyü Kültür Doğa Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, Seferihisar Kavakdere Köyü Sulama Kooperatifi ve köylüler proje için verilen ÇED gerekli değildir kararını mahkeme taşıdılar. İzmir Adliyesi 3. İdare Mahkemesi halk sağlığına ve doğaya zarar vereceği gerekçesiyle projeyi iptal etmişti. Ardından İzmir Valiliği ve şirket kararı temyize taşıdı. Fakat Danıştay’da köylüler lehine karar verdi.

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (0)