fbpx

Seferihisar’ın kronik sorunları çözüm bekliyor!

Seferihisar’ın kronik sorunları çözüm bekliyor!
Yayınlanma tarihi : 05 Ağustos 2022 2:42

2009 – 2019 yılları arasında Seferihisar’da belediye başkanlığı yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’de 60 aylık görev süresinin 40 ayını doldurdu. Seferihisarlı’nın ortak görüşü ise ilçenin İBB’den az hizmet aldığı yönünde.

Otopark ve trafik probleminden, imar planlarındaki kaosa; rekreasyon alanı ve sosyal tesis sıkıntısından asfalt problemine, Seferihisar sorun yumağıyla mücadele ederken çözüme kavuşan kronik problem sayısı yok denecek kadar az.

Geçtiğimiz günlerde Mustafa Karabulut, Evrim Ataman ve Dilek Gürbüz’ün katıldığı Halkın Gündemi yayınında da konu gündem olurken, Gazeteci Mustafa Karabulut, su altyapısının yenilenmesi projesinin Aziz Kocaoğlu zamanında ihale edildiği, bugüne kadar Seferihisar’ın hakettiği yatırımı alamadığına işaret etmişti.

ÇÖZÜME KAVUŞANLAR…

MENFEZ VE YAĞMUR SUYU HATLARI ARTTI
İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü’nün Seferihisar’da başlattığı yağmursuyu hattı çalışmaları devam ediyor. Payamlı Mahallesi’ne bağlı Deniz Caddesi ve 5051 Sokak’ta devam eden çalışmaların toplam yatırımı 4.5 milyon TL değerinde. Seferihisar’da devam eden çalışmalarla Payamlı’da olası su taşkınları önlenecek. İmalatları devam eden proje kapsamında daha sağlıklı bir alt yapı yaratılacak. Deniz Caddesi ve 5051 sokakta betonarme menfez imalatı yapılıyor. Bu sayede yağış sonrası sular karayolunun ve demiryolunun altından geçecek. Bu sayede toplanan sular yollara zarar vermeyecek.

 

ÇÖZÜM BEKLEYENLER…

TRAFİK ÇİLESİ
Seferihisar’ın son yıllarda nüfusu hızla artarken hastane arkasından İzmir yoluna bağlantı gibi bir çok trafik rahatlatma projesi gerçekleşmedi.

OTOPARK KAOSU
Aziz Kocaoğlu döneminde Seferihisar Belediye Başkanı olarak Tunç Soyer’in defalarca girişimde bulunduğu, otopark katılım payının ilçe belediyesine aktarılması ya da Seferihisar’a otopark yapılması girişimi Tunç Soyer’in aynı koltuğa oturması ve duruma hakim olmasına rağmen askıda kaldı.

KOCAÇAY HALA BEKLİYOR
Yıllardır yapıldı, yapılacak müjdeleri paylaşılan Kocaçay’a 2019 seçimlerinin üstünden 3.5 yıla yakın zaman geçmesine rağmen çivi çakılmadı. Seferihisar’da halkın nefes alacağı rekreasyon alanlarında artış gerçekleşmedi.

İMAR PLANLARI SÜRÜNCEMEDE
Doğanbey, Akarca ve Sığacık’taki imar planları yıllardır bürokratların keyfini beklerken, Seferihisar Belediyesi ruhsat gelirlerinden mahrum kalıyor. Planlı alanın az olması, kaçak ve çarpık yapılaşmaya sebep oluyor.

İBB 13 YILDA SOSYAL TESİSTE SIFIR ÇEKTİ!
Aziz Kocaoğlu döneminde neredeyse her ilçeye çok amaçlı spor salonu gibi birçok sosyal tesis yapılırken, Seferihisar’a şimdiye kadar sosyal tesis yapılmadı. İlçenin en merkezi yerine; eski belediye binasının olduğu alana yapılan binalar ise zamanla İBB’nin hizmet noktası haline döndü. Seferihisar’ın hala bir tiyatro salonu bile yok.

YOL ÇİLESİ SON BULMADI

Su altyapısı değişirken Seferihisar’ın neredeyse kazılmayan yolu kalmadı. İzbeton’un son aylardaki asfalt seferberliği sorunu ciddi oranda giderse de, Seferihisar’ın Akarca, Hıdırlık ve Turabiye başta olmak üzere ara sokakları hala onarılmayan yollarla dolu.

 

TÖREN SEFERİHİSAR’DA, HİBE ARAÇLAR BAŞKA İLÇELERE

Geçtiğimiz günlerde Seferihisar’da düzenlenen Mavi Bayrak töreniyle İzmir Büyükşehir Belediyesi 12 ilçeye engelli kullanımına uygun nakil aracı hibe etti. 8 milyonluk yatırımla Güzelbahçe, Ödemiş, Beydağ, Selçuk, Bayındır, Torbalı, Menemen, Kemalpaşa, Kiraz, Menderes, Çeşme ve Karaburun’a da engelsiz hizmet aracı hibe edilirken, Seferihisar’ın listede olmaması CHPli meclis üyeleri arasında da tartışma yarattı. Kapalı grup toplantısında konu masaya yatırılırken, Başkan İsmail Yetişkin’in, hibe listesinde Seferihisar’ın olmamasında kötü niyet aranmaması gerektiğini ifade ettiği iddia edildi. Bir grup CHPli meclis üyesi de İBB’den alınan hizmetlerin yetersizliğinden şikayet ettiği ve vatandaşların da bu konunun sürekli sorulmasından, verecek cevaplarının olmamasından artık rahatsızlık duydukarını ifade etti.

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (1)
  • şule bilir dedi ki:

    devam edeyim. garabet belediye otobüsleri, kaldırılan minibüsler, olmayan havaş servisleri, kaldırılan izban’a ulaşım otobüsü, sığacık’ın bitmeyen elektrik, kanalizasyon kokusu ve trafik problemi. artık yaşanmaz olan bir ilçenin büyükşehire gönderilen belediye başkanı. bravo sana…