Seferihisar Emlak

Seferihisar girişindeki Karayolları tabelasında Seferihisar‘ın nüfusu, mahalleye dönüştürülen eski köylerle birlikte 33 bin olarak gösteriliyor. İzmir-Kuşadası yolundan geçenler, bu sayıya bakarak mütevazi bir Anadolu ilçesinden geçtiklerini düşünüyor olabilir.

Veya pazar günleri Kaleiçi pazarına gelen ziyaretçiler, Seferihisar‘ın, tüm ürünleri ile harap olmuş surlar arasına sığacak kadar küçük bir ilçe olduğu fikrine kapılabilir.
Oysa Seferihisar görünenin kat kat üzerinde büyüyor. Bu büyüme de halk ekonomisine olumlu yönde yansıyor, vatandaşın refahı artıyor. Bunu da ilçenin marka değerindeki artış sağlıyor.

LÜKS KONUT FİYATLAR

Dünyada kentlerin marka değerindeki artışın en önemli göstergesi, o kentteki lüks konutlara olan talep ve bu konutların fiyatlarıdır. Bugün İstanbul‘daki ev kiralarının binli rakamlardan başlayıp dolar ve euro‘ya endeksli on binli rakamlara kadar yükselmesinin tek nedeni, mega kentin marka değerinin akıl almaz ölçüde büyümesidir.
Marka değerindeki artış Seferihisar‘da da lüks konut fiyatlarının Yüz binli rakamları aşması, yarım milyonlu rakamlara doğru yükselmesi şeklinde kendini gösteriyor.
Elbette bu gelişme kendiliğinden olmadı. Daha önceki başkanlar, belediyelerin asli görevleri arasında yer alan altyapı yatırımlarına yönelirken, beton binalar dikerken Tunç Soyer kentin marka değerini yükseltecek adımlar attı.
Kentini Cittaslow üyesi yaparak Seferihisar‘a Sakin Şehir statüsü kazandırması, bu statüye ülke genelinde önderlik etmesi, her fırsatı, her ortamı ilçesinin tanıtımı için kullanması, yerel ürünlerin üretim ve pazarlamasının yolunu açması, yerel üretim güçlerini aynı hedefler doğrultusunda birleştirmesi ile Seferihisar‘ın marka değeri çığ gibi büyüdü, büyümeye de devam ediyor.
ENGELLEMELERE RAĞMEN
Büyük fotoğrafları tahlil edemeyen, siyasete ‘illa da ben‘ anlayışı ile yaklaşan küçük siyasetçilerin, her seçim öncesi belediyeyi kıskaca almaya çalışan emir kulu bürokrasinin engellemeleri bu çığ gibi büyümenin önüne geçemiyor.
16.’sı gerçekleştirilen Mandalina Festivali’nde bir yandan kusursuz organizasyonu alkışladım, bir yandan da marka değerindeki büyümenin ipuçlarını çözmeye çalıştım. Başkan Soyer, konuşmasında çok önemli bir ipucu daha verdi. Seferihisar mandalinasının Almanya‘dan sonra Hollanda‘ya da ihracatı için büyük bir bağlantı gerçekleştirdiklerini anlattı. Burada da önemli olan ihracattan elde edilecek gelirden ziyade Seferihisar ve Seferihisar Mandalina Birliği adının 3’er kiloluk satsuma kutularında binlerce Avrupalı‘nın evine girecek olmasıydı. Üstelik McDonald‘s gibi dünya devlerinin sponsorluğunda tanıtım için 5 kuruş harcamadan…
O zaman sözü daha fazla uzatmaya gerek yok…
Herkes ayağa kalksın ve Seferihisar’ın marka değerindeki büyüme ile birlikte bu büyümeyi gerçekleştiren ve ilçede çığır açan bu zeki, cesur insanı alkışlasın…

Son Güncelleme : 18 Nisan 2018 22:55