Seferihisar Emlak

Seferihisar’da son günlerin en önemli tartışması Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı’nın uygulamaları üzerinden yapılıyor.

Nedir tartışmanın kaynağı?

Belediye Meclisi kararı ile Çiftçi Mallarını Koruma Başkanlığı’na bölgeye, bölge insanına, en önemlisi de Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı’nın geçmişteki uygulamalarına yabancı olan bir ‘yabancı’ atanır.

Üstüne basa basa bir kez daha vurgulamak gerekirse, koruma başkanlığı, Seferihisar’a da Seferihisar tarımına da yabancı olan, buradaki işleyişi tam bilmeyen bir isme emanet edilir.

Başkan, kitap üzerinde mevzuata belki hakimdir ama ‘teamüllere’ yabancıdır. Çünkü Seferihisar geleneğinde Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı’nın çiftçi ile didişmesi veya çiftçiyi icraya vermesi gibi uygulamalar yoktur.

HİZMET YOK, CEBİR VAR

Geleneğe göre Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı, eski adıyla ‘kır bekçisi’ olan korumalar görevlendirir, çiftçinin mandalinasını, zeytinini, ekinini korur, çiftçiden de koruma ücretini ister. Bu ücret de arazinin büyüklüğüne göre farklı miktarlarda olabilir.
Şu anda ise Seferihisar’da bu geleneğin dışında hareket ediliyor.

Çiftçnin mandalinası çalınıyor, zeytini yağmalanıyor, ekinine sürü giriyor. Çiftçiyi koruyan, bahçe ve tarlaları gezip zarar-ziyan tespiti yapan yok…

Ama çiftçiye ‘İlla da para ödeyeceksiniz’ diyen bir başkanlık var.

Konuya İlçe Kaymakamı Resul Çelik’in el koymasından sonra ‘illa da para… İlla da para’ dayatmasından vazgeçileceğini sanmış, konunun diyalogla çözümleneceğini ummuştuk.

Ne gezer…

Şimdi de çiftçilere Çeşme Noterliği kanalıyla gönderilen ödeme tebligatları gelmeye başladı.

Hayrola kardeşim…

Seferihisar’da noter mi yok?

Neden Çeşme?

Vatandaşın hukuk yoluyla itirazını önlemek için mi kilometrelerce öteden ödeme emirleri gönderiliyor?
İşte bu aşamada devreye Avukat Kerim Evran girdi. Çeşme’de mahkemeye başvurarak, Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı’nın tek başına kurum olmadığı, ancak Seferihisar Kaymakamlığı’nın kamu adına bu paraları tahsil ettirebileceği yönünde karar alınmasını sağladı da çiftçilerimiz biraz rahatladı.

Seferihisar Kaymakamı Resul Çelik, vatandaşın yakasına yapışan, icra yoluna başvuran bir yapıda olmadığı için şimdilik icra takibinden kurtulundu.

Ama bu iş böyle gitmeyecek.

Konuya Belediye Başkanı Tunç Soyer ile Belediye Meclisi’nin el atması gerekiyor. Çiftçi Malları Koruma’nın başına, yöreyi, geçmiş yıllardaki teamül ve uygulamaları bilen, çiftçileri tanıyan bir isim getirme konusunda adım atmalılar ki bu eziyet bitsin.
Aksi takdirde Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı’nda çiftçiyi potansiyel düşman görme anlayışı devam edecek.

Gelin, ‘Pardon yanlış yapmışız’ deyin, Seferihisar’ı da çiftçilerimizi de bu dertten kurtarın…

Son Güncelleme : 03 Eylül 2015 10:49