Seferihisar Emlak

Birlikte yol alacağız; yaşadıklarımdan, acılarımdan, sevinçlerimden , anılarımdan, öğrencilerimden söz edeceğim. Bazen göz yaşı dökeceğiz, bazen de kahkaha. Bizi anlatan şiirlerde olacak.

İşte onlardan biriyle MERHABA. BOŞUNA Sen yoksun….

Boşuna yağıyor yağmur , birlikte ışlanmayacağız ki ..

Boşuna Bu nehir, çırpınıp pırpırlanması, kıyısında oturup göremeyeceğiz ki..

Uzar uzar gider, boşuna yorulur yollar, birlikte yürümeyeceğiz ki ..

Özlemlerle , ayrılıklar da boşuna, öyle uzaklardayız, birlikte ağlamayacağız ki..

Seviyorum seni boşuna, boşuna yaşıyorum yaşamı bölüşemeyeceğiz ki ..

Aziz NESİN

KADINA ŞİDDETİN SACAYAĞI: Erkek egemenliği ve kapitalizm.

Sözün bittiği yerdeyiz..

Dolmuşta, yolda , evinde, işinde, sokakta, her yerde, baskı ve şiddet görüyor, ne yazık ki, katliam ve tecavüzlerin, önüne geçemiyoruz. Vahşi ve acımasız. Sözün bittiği yerdeyiz.. Kadına şiddet uygulayan ülkelerin başında geliyoruz.

Sözün bittiği yerdeyiz..

Baba, koca, sevgili, eski eş, şiddet uyguluyor. Yasalar ve polisiye tedbirler, sonucu değiştirmiyor, davalarda ‘’iyi hal ‘’ indirimi uygulanması karşısında kızıyoruz, ama o kadar.

Yeni olayların yaşanması önlenemiyor. Bu durum 10 yılda yüzde/1400 arttığı biliniyor ve ne yazık ki bu vahim durum, artarak devam ediyor. Sözün bittiği yerdeyiz.. Sokağa çıkan, çalışan, okula giden, otobüse binen, gülen, tek başına gezen kadını, ‘’ ahlaksız’’ olarak değerlendirenler tarafından yargılanmanın yarattığı çaresizlik içİndeyiz.

Sözün bittiği yerdeyiz.. Kadını, böyle gören ideoloji, kadını meta olarak kullanan kapitalizm ve kadını aşağılayan, erkek egemen anlayışı yok edilmediği sürece kadına yönelik şiddetin durdurulamayacağı biliniyor.

Emekli Öğretmen

Tacide Sema Soykan

Son Güncelleme : 19 Kasım 2018 7:56