fbpx

Sığacık’ta Bir Kore Gazisi; Hasan Ferit Oğul

Sığacık’ta Bir Kore Gazisi; Hasan Ferit Oğul
Yayınlanma tarihi : 02 Ekim 2015 10:03 - Güncellenme tarihi : 29 Eylül 2016 9:17

Sığacık’ta yaşayan 1930 doğumlu son Kore Gazisi Hasan Ferit Oğul 29 gündüz 29 gece boyunca gemi ile seyahat ederek Kore’ye vardıklarını söyledi.

Kore Gazisi Hasan Ferit Oğul, Kore’ye gideceksin dediler ‘gittik’ dedi.DSC_0039Oğul; Ben askerliğimi Edremit’te yapıyordum, Kore’ye gideceksin dediler. Bizim Alayda benimle beraber 13 kişi daha vardı. Ankara’ya gittik. Oradan İskenderun’a geçtik. Birkaç gün gemiyi bekledik, nihayet İskenderun’dan denize açıldık. Tam 29 gündüz, 29 gece sürdü yolculuğumuz. Süveyş kanalında geçtik, Kızıl deniz, Atlas Okyanusu ve Büyük Okyanus’tan geçip Seul’e vardık. Seul’e adım atar atmaz, bizi trenlere bindirip cepheye götürdüler.

Ben 8. Bölükten Ağır makineli 5 numaralı erdim. Yaklaşık bir yıl boyunca cephede savaştık. Savaş zor bir şey, sürekli karşılıklı ateş altındasın, savaş bir gürültüdür. Dedi.

2 Madalyası var.DSC_0045Sığacık’ta yaşayan son Kore gazisi Hasan Ferit Oğul, Kore’de yaşadıklarım zor günlerdi diyor.

Oğul; Bir çok arkadaşım öldü. Beraber Kore’ye gittiğim arkadaşların çoğu dönmedi.  Orada bir savaş vardı. Cumhuriyetçiler ve Komünistler arasında bizde Cumhuriyetçilerin yanında savaştık. Hem Koreliler hem de Amerikalılar bize saygı duyuyordu.  Savaş bitti, bizde yine aynı deniz yoluyla Türkiye’ye geldik.

Birleşmiş Milletler bana iki madalya verdi.

Ben Rençberim.

Askerden sonra Sığacık’a gelen Hasan Ferit Oğul rençberlik yaptığını söyledi.

Askerden sonra hayat mücadelesi başladı. Evlendim. İki çocuğum oldu. Hep Sığacık’ta yaşadım. Rençberlik yaptım. Hayat öyle geldi geçti.

Sığacık’ın Havası Suyu  Toprağı İnsanı Sağlıklı Yapar Fakat Bazı Hizmetlere İhtiyaç Var

85 yaşında olmasına rağmen bisiklete bindiğini söyleyen Hasan Ferit Oğul, Sığacıkın havası, suyu, toprağı insanı sağlıklı yapar. Güzel bir yer burası. Fakat bazı hizmetler gerekiyor. Halk otobüsü yok. Yazın minibüsler dolu gelip geçiyor bazen 3 minibüs beklediğimiz oluyor. Gelen turistlere ayıp oluyor. Halk otobüsü olsaydı iyi olurdu. Dedi.

Haber: Besim Altunöz

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (1)
  • Çerçevesiz dedi ki:

    Sn.Oğul, babam gibi bir Kore Gazisi.Kore’ye gidişleri aynı…Belki de aynı gemidelerdi.Asıl yazmak istediğim Sn.Oğul’un belirttiği “halk otobüsü”ne dair..Halk otobüsünün olduğu hiçbir yerin yollarında huzur yok ne yazık ki. O üzden halk otobüsü yerine belediye otobüsü ideali. Minibüslerin durumu ortada..Hiç bir modern şehirde böyle bir taşımacılık yok. Fakat halk otobüsü çözüm değil yeni başka sorunların başlangıcı olur…Benim fikrim bu.