Seferihisar Emlak

ASYA YAŞARİKİZ / YENİ HABER – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Seferihisar İlçe Örgütü binasına “Sınır namustur” yazılı bir afiş asıldı. İlki CHP Genel Merkez binasına asılan afiş, gündem oldu.

CHP Seferihisar İlçe Başkanı Senem Gürer Solak ile son günlerin tartışma konusu kontrolsüz göçü ve “Sınır namustur” politikalarını konuştuk.

“GÖÇ DALGASI”

Türkiye sınırlarında yaşanan göç akınının kamuoyunu endişeye sevk ettiği gibi kendilerini de endişelendirdiğini belirterek sözlerine başlayan CHP İlçe Başkanı Solak, yaşananları bir göç dalgası olarak nitelendirdi.

“Yıllardır Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle şu an sayıları yedi milyonu aşan Suriyeli mülteciler yanında, sayıları yüzbinlerle ifade edilen Afganistan vatandaşları ellerini kollarını sallayarak akın akın ülkemize girmeye devam ediyorlar.” diyen Solak, hükümet yetkililerinin “Türkiye yol geçen hanı değildir” açıklamalarının ise gerçeği yansıtmadığının altını çizdi.

“Sınırlarımız askerlerimiz tarafından kontrol ediliyorken bir milyon Afganistan vatandaşı sınırlarımızdan nasıl geçebiliyor?” diye soran Solak, bu konunun bir an evvel açıklığa kavuşturulmasını beklediklerini söyledi. Solak şöyle konuştu; “Dikkat çekici durumlardan biri de, sınırımızı geçen Afgan vatandaşlarının sadece genç erkeklerden oluşması, yanlarında aile bireylerinin bulunmamasıdır. Eğer bunlar mülteci sıfatıyla Taliban rejiminden kaçan insanlarsa kendi ülkelerine sınır olan ülkelere sığınmıyorlar da binlerce kilometre uzaktaki ülkemize geliyorlar. Bu durum akıllarımıza daha değişik sorular da getirmektedir.”

HEDEF DEMOGRAFİK YAPI MI?

Gelen Afgan göçünün Türkiye’nin demografik yapısının değiştirilmesine yönelik bir durum olabileceğine dikkat çeken Solak “Acaba bu göçlerle emperyalist güçler ülkemizin demografik yapısını mı değiştirmeyi amaçlıyorlar. Bilmediğimiz amaçları da var mı? Şu an bilmiyoruz. Bu durumun tüm açıklığıyla halkımıza açıklanmasını talep ediyoruz.” dedi.

Solak, öte yandan halkın pandemi nedeniyle ekonomik olarak çöktüğünü, bu durumda da gelen mültecilere ekonomik desteğin nasıl sağlanacağına yönelik endişelerini şu sözlerle dile getirdi; “Pandemi koşullarında ekonomisi iyice zayıflamış olan ülkemiz kendi vatandaşlarına bile insanca yaşam koşullarını sağlamakta zorlanırken, milyonlarca mülteciye nasıl ekonomik destek sağlamaktadır? Bu durum devam ettiği sürece korkarım ki vatandaşlarımıza ‘iban numarası’ yollanmaya devam edilecektir.”

“CHP YÖNETİME HAZIR”

Son günlerde yaşanan, yangın ve sel gibi felaketleri hatırlatan Solak, çözümün CHP iktidarı olduğunu şu sözlerle vurguladı; “Bir yanda yangın, sel, yoksulluk, işsizlik bir yanda kadın ve çocuk cinayetleri, bir yanda vergi borçları bir gecede silinen yandaş müttehitler, diğer yanda mülteci sorunuyla boğuşan yoksul halkımız bu ağır yükten ancak CHP iktidarında, aklın ve bilimin ışığında ilerleyen, şeffaf, adil ve hesap verebilir yönetim anlayışla kurtulabilir. Halkımız bu gerçekleri görüyor ve bizler hızlı adımlarla ülke yönetimine gelmeye hazırlanıyoruz.”

Solak sözlerini, “Ülkemiz sınırları başka ülkelerde olduğu gibi emperyalist güçlerin harita şaşına geçerek cetvelle çizilen sınırlara benzemez. Bizim sınırlarımız Kurtuluş Savaşında kadınıyla erkeğiyle Anadolu halkının kan ve gözyaşıyla çizdiği sınırlardır. İşte tam yüzden tüm Cumhuriyet Halk Partililer için sınır namustur” ifadeleri ile sonlandırdı.