Seferihisar Emlak

ASYA YAŞARİKİZ / YENİ HABER – 8500 yıllık geçmişe sahip İzmir, Dünyanın İlk Cittaslow (Sakin Şehir) Metropol Kenti oldu. Konuşmasına “Bugün hepimizin geleceğini belirleyecek, İzmir’in refahını herkes için büyütecek bir başlangıç günü” ifadeleri ile başlayan Soyer, refah ve adalet kavramının İzmir’de daha da büyüyeceğine işaret etti. İzmir’in Dünyanın İlk Cittaslow Metropol Kenti olmasını refah ve adaleti büyütme kararlılığının bir simgesi olarak yorumlayan Soyer, Seferihisar’ın Türkiye’nin İlk Cittaslow kenti olduğunu hatırlattı ve “Seferihisar, pek az insanın bildiği bir kasabada iken Türkiye’nin bildiği bir cazibe merkezi oldu. Yerelden kalkınmanın Türkiye’deki önemli simgelerinden biri oldu.” dedi.

“ŞEHİRLER YUVAYA DÖNÜŞECEK”

Büyükşehirlerde yaşanan doğa katliamlarına, eşitsizliklere, artan suçlara dikkat çeken Soyer şöyle konuştu; “Büyükşehirlerde sokağımızda yaşadığımız insanları tanıyamıyoruz, eğlenmek için bile uzak mesafeler kaydediliyor. Diğer yandan iklim krizi nedeniyle artan sıcaklık ve hava olayları büyükşehirleri yuva olmaktan çıkarıp katlanılması imkansız yerler yapıyor. Cittaslow’un başlangıç noktası burada; Şehirleri dinlenebileceğimiz bir yuvaya dönüştürmek. 20 yıllık Cittaslow deneyimini büyükşehirlere nasıl aktarmalıyız sorusuna cevap bulmak için İzmir’de çok sayıda paydaşla görüştük. Sonuçta dünyanın ilki olmakla kalmadık metropol normlarını evrensel ölçekte tanımlayan şehir olduk.”

SAKİN MAHALLELER KURULACAK

Cittaslow kentlerin kritlerlerini toplum, kentsel direnç, herkes için gıda, iyi yönetişim ve hareketlilik olarak açıklayan Soyer, 3 Sakin Mahalle kuracaklarını da duyurdu.

“Kent değişince toplum değişir, toplum değişirse kent değişir” diyen Soyer, kuracakları Sakin Mahalleler ile ilgili şöyle konuştu; “Sakin mahalle programının amacı, mahalle sakinlerinin temel mal ve hizmetlere kısa bir yürüyüş ya da bisikletle ulaşabileceği mahalleler yaratmaktır. Çocukların sokakta güvenle oynayıp okula yürüyerek gidebileceği sanat, spor faaliyetlerinin yer aldığı, sohbet edebileceğimiz doğanın içinde olduğumuz mahalleler istiyoruz. Vatandaşlarımız mahallelerinde yerel gıdalara ulaşabilecek.”

Soyer, Yaşayan Parklar projesiyle kent merkezi ve çevresinde büyük yeşil alanlar kurmaya devam edeceklerini söyleyerek tarım sektörü için de İzmir Tarım Geliştirme Merkezi’ni Sasalı’da açacaklarını duyurdu. Daha az atık, daha az karbon salınımı hedeflediklerini de söyleyen Soyer, “Körfez bizim göz bebeğimiz. Müsilaj yaşanmaması için önlemleri aldık. Yüzülebilir körfez hayalimizi adım adım gerçekleştiriyoruz.” dedi.

CİTTASLOW NEDİR?

Soyer sözlerini şu ifadelerle sonlandırdı; “Bu bir metropolü küçültmek ya da geçmişe döndürmek projesi değildir. Geleceğin şehirlerini inşa etme projesidir. Yoksulluğu değil refahı büyütür. Adaleti çoğaltır. Birleştirir, farklılıklarımızın aynı zamanda gücümüz olduğunu hatırlatır. İnsanı doğayla bütünleştirir. Eksiltmez çoğaltır, ezmez güçlendirir. Bölmez birleştirir. Karamsarlığı siler, yaşama sevincini çoğaltır. Hırsı kendinden büyük şehirlere baş kaldırıyoruz. Şehrimizde adaleti ve refahı herkes için çoğaltmak birinci önceliğimiz olacak. Ya umudun şehirleri olacağız ya korkunun. Biz tercihimizi yaptık, İzmir’de korkulara yer yok. İzmir umudun şehridir. İzmir’in hür ve vicdanlı halkına güveniyorum.”