Seferihisar Emlak

Seferihisar’ın şu günlerde birlik olması gereken bir konusu var. Orhanlı mahallesine jeotermal enerji santrali kurulması meselesi… Yöre halkı, ‘Bereketli topraklarımızda jeotermal santral istemiyoruz’ diyerek ayağa kalktı ve ata topraklarına sahip çıktı. Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, şirketin izinsiz kurduğu konteynerleri mühürleterek, ‘Durun bakalım, burada biz de varız’ dedi.

Santrali kurmakta kararlık şirket ise tepkileri tınlamadan çalışmalarını sürdürüyor. Zaten Sığacık açıklarındaki orkinos çiftlikleri de mahkemelerin defalarca verdiği iptal kararlarına rağmen şakır şakır üretim yapmıyor mu?

GÖBEKLİ PATRON, SHERİFF VE İYİ KOVBOY 

18. yüzyıl Amerikasını konu alan filmleri bilirsiniz. Genellikle göbekli, boynu fularlı, ağzı purolu maden sahibi, zengin rezervli altın, bakır veya kömürün peşindedir. Silahlı adamları ile güvenliğini sağladıktan sonra böcek yerine koyduğu yöre halkını yok sayarak çalışmalarını sürdürür. Kasabanın asayişinden sorumlu ‘SHERIFF’i kafakola aldıktan veya sözünden çıkmayacak bir SHERIFF seçtirdikten sonra önünde bir engel kalmaz. Ortaya çıkan iyi kovboy ise sadece olaya aksiyon katmak içindir.

Apaçileri de bilirsiniz. Demiryolu hattının asırlardır sahip oldukları ata topraklarından geçirilmemesi için yıllarca savaştılar, oluk oluk can ve kan verdiler. Sonuçta ne demiryolu hatlarını engelleyebildiler ne de buharlı kara trenleri. Çünkü demiryolunu yapacak olanların da SHERİFF’leri, senatörleri vardı.

Bu tür santraller, taş ocakları veya benzeri yatırımlar için ‘ÇED gerekli değildir’ raporu verildiğini her duyduğumda Amerika’nın maden sahiplerini ve kullandıkları SHERİFF’leri düşünürüm.

Bizde de doğaya, yöre halkının yaşamına saygı duymayanlar her dönemde olmuş, her dönemde işlerini yürütecek SHERİFF’leri, erk sahiplerini bulmuşlardır.

ER VEYA GEÇ O SANTRALİ KURACAKLAR

Demem o ki; orkinos çiftlikleri de jeotermal santraller de kolay kolay durdurulamaz. Sermaye, dar veya geniş alanda etkili SHERİFF’ler olduğu sürece er veya geç çiftliğini de santralini de kurar. Artık rant ve çıkar çağında iyi kovboylar da yoktur. Zaten iyi kovboy uydurması, ABD’nin, ‘’Sizler durun, ben iyi kovboy olarak sizi kötülerden kurtaracağım’’ diye diye işbirlikçiler, hainler yaratıp dünyayı ele geçirmenin senaryosu değil midir?

Dönelim yine Orhanlı’ya… Köy halkı birkaçı dışında topyekun ayağa kalkmış… Çevreciler ve CHP kendilerine destek veriyor. AK Parti, MHP kanadından ise tık yok. Nasıl olsun ki?.. Ankara, vilayet ve Enerji Bakanlığı, ruhsat sahiplerine her türlü desteği verirken tabandaki partililer asla seslerini çıkaramazlar. Hatta, ‘’Jeotermalin ne zararı var kardeşim. İskandinav ülkelerinde, Aydın’da pek çok santral çalışıyor, istihdam sağlıyor, ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Ülkemizin zenginleşmesine karşı mı çıkalım’’ diyebilirler. Haklılar da… Çünkü işin fıtratı gereğince yukarıdan gelen kararlara kayıtsız şartsız ‘biat’ kültürü ile bağlıdırlar.

AK Partili, MHP’li kardeşlerime, ‘Haydi elinize pankartları alın, siz de sokağa dökülün’ demiyorum. CHP’lilere de ‘Cılız destekleriniz hiçbir işe yaramaz, Orhanlı’dan uzak durun, ayak altından çekilin’ diye seslenecek de değilim elbette..

BİRLİKTE ARAŞTIRMA, BİRLİKTE ÇÖZÜM 

Dediğim şudur: Bu olaya siyasi açıdan yaklaşmayın. Önce ilçedeki tüm siyasi partilerden temsilcilerin yer alacağı bir ekip oluşturun. Seferihisar Ziraat Odasını bu konuda önderliğe zorlayın. İçinde teknik elemanların da olacağı ekip Aydın’daki jeotermal enerji santrallerinin doğaya ve çevreye etkisini araştırsın. Bir başka ekip, konuyla ilgili yayınları incelesin, Aydın’da defalarca düzenlenen Jeotermal Enerji Santralleri konulu konferanslarda öne sürülen görüşleri, sonuç bildirgelerini değerlendirsin. Ondan sonra yargıya mı gidilir? Yoksa er veya geç kurulacak santrallerin atık suyunun doğaya bırakılmasının ve gaz boşaltımı sırasında çevreye yayılacak karbondioksitin zeytin ve sebze bahçelerini olumsuz etkilemesinin önüne nasıl geçilir, bunun formülünü bulsunlar, kararlarını kendileri versinler.

Bu konu siyaset malzemesi yapılamayacak kadar önemlidir. Unutmayın, ilçeye 18 – 20 kilometre mesafede kurulacak santral, sadece Orhanlı’yı, CHP’lileri, İYİ Partilileri değil, Seferihisar’ın kalbini tümden etkiler. İşin ucu AK Partililere de MHP’lilere de dokunur.  ‘Biz geldik gidiyoruz’ diye düşünmeyin, sizin çocuklarınız da torunlarınız da bu topraklarda yaşıyor, yaşayacak. Onları gerçekten seviyorsanız siz de biraz kılınızı kıpırdatın, çareye ortak olun…