Seferihisar Emlak

Bendeniz Mustafa Karabulut…

Bir zamanlar Ege’nin medarı iftiharı olan Yeni Asır gazetesine 35 yıl emek vermiş, gazetenin aşağıdan yukarıya kadar tüm mekanizmasını çok iyi öğrenmiş, adeta gazetecilik ve gazete yöneticiliği okulundan mezun olmuştum.

Belki daha önceki yazılarımda da söz etmiştim. Oldum olası reklama dayalı haber yapmadığım gibi ilan veya reklam vermeyen siyasetçi ve iş adamlarını da hasım görmedim.

Çünkü bir iş adamı veya siyasetçi, karşılığını almıyor ise senin gazetene niçin reklam versin?.. 

Sonuçta gazetecilikte pazarlama zanaatı. 

Bazıları emtia pazarlar, gazetecilikte de haber veya köşe yazarlarının yorumları pazarlanır. Okur haber veya yazılarını okuduğu süreçte malın pazarlanıyor demektir…

BAZILARI PARA,BAZILARI MAKAM UĞRUNA TETİKÇİLİK YAPIYOR! 

Gazetecilikte bazı isimler ayda üç beş kuruş nemalanmak için şantajcılık yapıyor.. Bazı gazetelerin haber müdürleri de koltuklarını korumanın yolunun dayandıkları siyasi gücü savunmaktan geçtiğini gördükleri için resmen tetikçilik yapıyor.

Bakın sevgili okurlarım! 

Hayata objektif bakabilen muhabirler ve kişiliklerini koruyabilen gazete yöneticileri idealist insanlardır. Ancak öyle bir devirdeyiz ki; muhalefete vurmayan gazete yöneticileri ne yazık ki makamlarında uzun süre kalamıyor. Sorumlu oldukları bir aileleri ve çocuklarının istikbali söz konusu olduğu için de iktidarın ya da siyasette etkin olan gücün tetikçiliğini yapıyorlar.

Bu anlayıştaki kişilerin namlusunun ucunda ise İzmir’de Soyerler var. Bazı gazeteci kimlikli zavallılar ayda üç beş kuruş alabilmek için Soyer çiftine yönelik ağır haberler yapma peşindeler. Bazı gazetelerin yöneticileri de yüklüce maaşı aldıkları kurumlarındaki koltuklarını koruyabilmek için özellikle CHP’li belediyelere ve özellikle de İzmir’de Tunç Soyer çiftine saldırıyorlar.

Hiçbiri de aynanın karşısına geçip, ‘’Bize havuz medyası diyorlar. Nedir kardeşim havuz medyası?… Gazete ve televizyonlarımızda ülke menfaatlerinin gerektirdiği haberleri özgürce niçin yapamıyoruz?” diyemiyorlar…

Niçin?

Çünkü havuz medyası iddiaları doğru da onun için…

Örnek: Bizim İzmir’in Yeni Asır isminde bir gazetesi var. Ben de bu gazeteye 35 yıl hizmet verdim. Bu gazete bir sayısında AK Parti’ye veryansın etse veya AK Partili erk sahiplerinin çıkarına dokunan haber yapsa bu gazetenin yönetiminden kaç kişiyi aynı gün kapının önüne koyarlar düşünebiliyor musunuz?

 Demek ki saldırganlığın dayanağı gerçek gazetecilik değil! Gerçek olan arkadaki siyasi güce hizmet etmek… 

İSİM VEREMEYECEĞİM! 

Geçtiğimiz ay sosyal medyada fotoğraflarıyla bir haber yayımlandı. Yeni Asır’ın 150-160 bin tiraj yaptığı yıllarda müdürümüz olan birkaç isim Tunç Soyer’i ziyaret ediyor ve başkanlık makamının önünde Soyer ile birlikte fotoğraf çektiriyorlar. Haberini nasıl yapıyorlar biliyor musunuz?

İnanın, ben bu isimlerin altında 35 yıl gazetecilik yaptığım için kendimden nefret ettim. 

Haber şu!

“Yeni kuracağımız (………….)  haber sitemiz için Tunç Soyer’den destek sözü aldık, kendisine teşekkür ederiz

Ben de bu isimler için bir zamanlar gecemi gündüzüme katarak gazeteme haber yetiştirmeye çalışmıştım…

Vay gazetecilik mesleği vaayyy… Sen ne hallere düştün be……. 

Son cümlem: 

Tunç ve Neptün Soyer çiftin aleyhine yazılan tüm yazıların perde arkasında ne ve neler olduğunu anlatmaya çalıştım.

Soyer çiftine sabırlar diliyorum….

Sizlere de okuduğunuz her manşette veya televizyonda izlediğiniz her haberde ‘acaba’ diye düşünmenizi ve haberi sorgulamanızı öneriyorum.