Seferihisar Emlak

Geçtiğimiz günlerde Seferihisar çok önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptı.

Gelecekte ülke meclislerinde ve Avrupa Parlamentosu’nda görev almalarına kesin gözüyle bakılan Avrupa Gençlik Parlamentosu Üyesi, yaşları 15 ile 25 arasında değişen 312 genç, Seferihisar’ın marka değerinin yükseltilmesi ve uluslararası alanda ilçesinin adının duyurulması konusuna çok önem veren Belediye Başkanı Tunç Soyer’in çabasıyla Seferihisar’da bir araya geldi.

Teos Village’de çalışma komitelerini oluşturan ve karar taslaklarını hazırlayan gençler, İzmir’de gerçekleştirdikleri konferansta Avrupa Parlamentosu’na sunacakları son kararları aldı ve kamuoyu ile paylaştı.

Düşünün, İspanya’dan Ukrayna’ya, Yunanistan’dan Macaristan’a, Almanya’dan İtalya’ya kadar 30’un üzerinde ülkeden gelen ve pek çoğu gelecekte ülke veya Avrupa Parlamentosu’nda görev alacak olan 312 genç, Seferihisar’ı, Sığacık’ı, Kaleiçi Pazarı’nı, Sakin Şehir yapısını, kültürümüzü, organik tarımımızı tanıyor ve ülkelerine Seferihisar ile ilgili geniş bilgi ve olumlu izlenimlerle dönüyor. Bunun 10-15 yıl içinde Seferihisar’a, Seferihisarlılara yapacağı katkı, ilçesini sevme konusunda samimi olan yüreklerde şimdiden büyük heyecan yaratıyor.

İLGİSİZ İLGLİLİLER

Ama madalyonun bir de öbür yüzü var….

Bu gençler Seferihisar’a gelinceye kadar, bürokrasinin, Tanrı’nın Anadolu’ya bahşettiği lütuftan yararlanmak için yurdumuza gelen turistleri sadece ‘kelle sayısı’ ve bıraktıkları döviz miktarı ile değerlendiren samimiyetsiz, küçük beyinlerin engeline takıldı.

Nasıl mı?

Mesela gençler 120 bin euro bütçesi olan etkinliğe sponsor için çaldıkları kapılardan, ”Aaaa… Siz ne yapıyorsunuz… Siyasi konuları, ülkelerin, dünyanın meselelerini tartışmak size mi kaldı? Size destek çıkarsak başımız derde girer” denilerek kapılardan çevrildi, telefonlar yüzlerine kapatıldı.

Kafilenin Efes’e ücretsiz girişi için iki ay önce ilgili bakanlığa başvuruldu. Önce, ”Ne münasebet, ücretsiz ören yeri giriş mi olur” yanıtı verildi, böylesine küçük bir konu ancak konferanstan bir hafta önce çözümlenebildi.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan hiçbir destek gelmedi. Bakanlık organizasyondan haberi yokmuş gibi davrandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, konukların havaalanından Seferihisar’a, Seferihisar’dan İzmir’e transferi için araç vermedi. Sadece bilboardlarda duyuru fırsatı sundu. Onun da konferansa herhangi bir faydası olmadı.

Hibeleri yöneten Türkiye Ulusal Ajansı, gençlerin uluslararası etkinliğinin giderlerine seyirci kaldı.

Konferans, YENİ HABER ve seferihisar.com dışında medyada hak ettiği yeri bulamadı.

GELECEĞİ GÖRENLER

Gençler, en büyük desteği Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Avrupa Parlamentosu’nun Seferihisar doğumlu üyesi İsmail Ertuğ, Seferihisar Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü çalışanları, Avrupa Gençlik Parlamentosu Derneği Konferans Başkanı Oğulcan Torun ve Proje Yöneticisi Özgü Talı’nın samimi yaklaşımları sonucunda çok önemli bir çalışma gerçekleştirdi.

Yaşar Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi. Bosch Vakfı, Koç Vakfı ve TAV gibi kurumlar, destekleriyle ülkemizde güzel şeylerin farkında olanların da bulunduğunu göstererek yüreklerimize su serpti.

Konferansa bilinçli ve samimi yaklaşanlar, ilçelerine ve ülkelerine karşı besledikleri sevginin gereğini bir kez daha yerine getirirken, gençlerin etkinliğini ‘gereksiz’ ve ‘zaman harcayıcı boş iş’ olarak gören samimiyetsizler takımı ise yine hüsran yarattı.

Son Güncelleme : 03 Eylül 2015 11:01