fbpx

Uğur Mumcu’nun anısı Seferihisar’da sonsuza dek yaşayacak

24 Ocak 1993’te Ankara Karlı Sokak’taki evinin önünde arabasına konulan bombanın patlaması sonucu katledilen araştırmacı gazeteci ve yazar Uğur Mumcu Seferihisar’da anılıyor.
Uğur Mumcu’nun anısı Seferihisar’da sonsuza dek yaşayacak
Yayınlanma tarihi : 24 Ocak 2022 2:40

24 Ocak 1993’te Ankara Karlı Sokak’taki evinin önünde arabasına konulan bombanın patlaması sonucu katledilen araştırmacı gazeteci ve yazar Uğur Mumcu Seferihisar’da anılıyor. Gazeteci Uğur Mumcu’nun anısına Seferihisar merkezde yer alan Atatürk Parkı’na bir heykel konuldu. Anma törenine Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, CHP Seferihisar İlçe  Başkanı Senem Gürer Solak, CHP üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

“SİYASET-TİCARET-TARİKAT ÜÇGENİNİ TESPİT ETTİ”
Törende bir konuşma yapan Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin Uğur Mumcu’nun siyaset-ticaret-tarikat üçgenini tespit ettiğini belirterek: “29 yıl önce bugün, hain bir saldırı ile Cumhuriyet tarihinin en değerli gazetecilerinden birisini bizden kopardılar. Uğur Mumcu neredeyse 30 yıl önce; siyaset-ticaret-tarikat yapılanmasını tespit ederek, Devlet idaresinde, yargıda orduda, emniyette tarikat-cemaat kadrolaşmasından bahsetmiş; tarikatlara ve cemaatlere alınan genç çocuklar, 30 yıl sonra general olacaklar ve Cumhuriyete karşı ayaklanacaklar’ uyarısında bulunmuştu. 30 yıl sonra Uğur Mumcu’nun bu uyarısının ne denli haklı olduğunu en acı şekliyle tecrübe etmiş bulunuyoruz” dedi.

“KİTAPLARI KÜTÜPHANELERİN BAŞKÖŞESİNDE OLMALI”
Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin Can Gürses’in bir paylaşımına vurgu yaparak: “Bugün Can Gürses’in bir tweetini okudum. “Türkiye’nin yakın tarihini ve bu döneme nasıl geldiğini çocuklarına anlatmak isteyen her ailenin Uğur Mumcu’nun kitaplarını alıp kütüphanelerinin baş köşesine koyması gerek” diyor. Uğur Mumcu, bütün mafya ilişkilerinin, yolsuzlukların ve karanlık ekonomik alışverişlerin, mali birtakım yolsuzlukların hepsinin siyaset, ticaret ve tarikat üçgeni içerisinde olduğunu aktardı” dedi.

“ANISI SONSUZA DEK YAŞAYACAK”
Gazeteci Uğur Mumcu’nun Atatürk Parkı’nda anısını sonsuza dek yaşatacaklarını belirten Başkan İsmail Yetişkin: “Uğur Mumcu’dan Gaffar Okkan’a, Muammer Aksoy’dan Bahriye Üçok’a, Çetin Emeç’ten Abdi İpekçi’ye, Ahmet Taner Kışlalı’dan, Necip Hablemitoğlu’na tüm adalet ve demokrasi şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz. Bu meydanda Uğur Mumcu’nun anısı sonsuza dek yaşayacak. Katkılarından dolayı Cumhuriyet Halk Partisi’ne, ABDERALILAR’a teşekkür ediyorum” dedi.

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (1)
  • İşe yaramaz ilçe muhalefeti dedi ki:

    Çok büyük hizmet, ilçenin önemli bir eksiği giderildi. Mahalle araları köstebek yuvası imssnların yürüyebileceği bir yürüyüş yolu yok, ilçeyi deyim yerindeyse bok götürüyor beyimiz büst dikti. Büstmü dikti tüymü dikti belli değil ya.