Seferihisar Emlak

Seferihisar Anadolu Lisesi eski müdürü Olcay Malkaya, kendisini eğitime ve çocuklara adamış, öğrencilerinin en iyi bir şekilde yükseköğretime hazırlanmaları için çırpınan idealist bir eğitimciydi.

Bakanlık da başarılarının bedeli olarak kendisini defalarca takdir, teşekkür belgeleriyle ödüllendirmişti. Öğrenciler, veliler, öğretmenler kendisini çok ama çok seviyordu.

Ancak geçtiğimiz yıl hükümetin okul müdürlüklerini boşaltarak idari kadroları yeniden doldurma aşamasında Olcay Hoca müdürlükten alındı. Seferihisar’da resim öğretmenliği norm kadrosu olmadığı gerekçesiyle Karaburun’a verildi. Karaburun’da da norm kadro yoktu ama minareyi çalanlar uygun kılıfı hazırlamış, Karaburun Halk Eğitim Müdürlüğü bünyesinde Olcay Hoca için norm kadro açıvermişti.

YARGI KARARI

Olcay Hoca yasal hakkını kullandı, İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Yargı görevden almayı ve Karaburun’a tayini durdurdu, deneyimli eğitimcinin görevine iadesine hükmetti. Milli Eğitim’in üst mahkeme olarak itirazda bulunduğu Bölge İdare Mahkemesi de öğretmeni haklı buldu.

Eşi Seferihisar’da görevli olan, oğlu da sürekli tedavi gören Olcay Malkaya, bu süreçte her gün 90 kilometre yol teperek Seferihisar’dan Karaburun’a gitti geldi.

Bu arada Ürkmez Ortaokulu’nun müdürü, Milli Eğitim’in okul müdürlerine tanıdığı ‘Yardımcını seçebilirsin’ hakkından yararlanarak ve deneyimlerinden öğrencilerinin faydalanmasını sağlamak amacıyla Olcay Malkaya’yı okuluna müdür yardımcısı olarak önerdi.

Ancak bu kez de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Kaymakamlığı’ndan geçen yazı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne takıldı.

Sayın Valimiz Mustafa Toprak’ın onayına sunulan kararnamelerin arasına Olcay Hoca’nın kararnamesi konulmadı.

Yani yargının kapı gibi kararlarına rağmen yasal suç işlendi, Olcay Öğretmen Seferihisar’da görevlendirilmedi.

Sayın Valimiz Toprak, olayın bu derece ayrıntısından haberdar mıdır bilemem ama hiçbir valinin vicdanının böylesine bir eziyete seyirci kalacağını düşünmek istemiyorum.

Eğer siyasi kadroları ahtapot gibi saran kin ve garez, Vali Bey’e de bulaşmamışsa bu eziyete mutlaka dur diyeceğine inanıyorum.

Bu arada artık değiştiğini, insanlara siyasi düşünceleri ve fikir ayrılıkları nedeniyle düşmanca yaklaşmadığını söyleyen AK Parti İlçe Başkanı Hamit Nişancı da bu haksızlığın giderilmesini boynuna borç bilmeli.

Anaokulundan itibaren aynı sınıfları paylaştığı, memleketinin çocuğu Olcay Öğretmen’e sahip çıkmalı.

‘Norm kadro yok. Konu ben aşıyor’ deme gibi bir hakkı yok. Türkiye’de iktidar partilerinin ‘şapkadan tavşan çıkarma’ konusundaki maharetleri ortada iken sığınılacak hiçbir mazeret Olcay Öğretmen’e reva görülen işkenceyi haklı gösteremeli.

Şundan da eminim ki ‘Bu işi Hamit kardeşim çözemezse hiç kimse de çözemez.

Son Güncelleme : 03 Eylül 2015 10:57