Seferihisar Emlak

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, medya mensuplarıyla Seferihisar’da Uçak Kardeşler Narenciye İşletme Tesisi’nde biraraya gelerek sektör hakkında açıklamalarda bulundu.

Uçak, Ocak-Ağustos döneminde 1,4 milyar dolar, meyve sebze mamulleri ihracatı 1 milyar dolara ulaştığını kaydederek, “Ocak-Ağustos döneminde ise bir önceki yıla göre taze meyve sebze ihracatı %35 artarak 115 milyon dolar, meyve sebze mamulleri ihracatımız ise %7’lik artışla 374 milyon olarak gerçekleşti” dedi. 

HAVA KARGO ANLAŞMASI TAMAMLANIYOR

Hayrettin Uçak, taze meyve sebze ihracatı Rusya, Almanya, Romanya, Ukrayna, İtalya olmak üzere dünyanın 70 ülkesine gerçekleştirildiğini belirterek yaş meyve sebze ürünlerinin uzak pazarlara ulaşması için hava kargo konusunda çalışmaların son aşamaya geldiği müjdesini verdi.

“TEK YUMRUK OLARAK BAŞARIMIZI DEVAM ETTİRECEĞİZ”

Ülke olarak olumsuz bir süreçten geçildiğini kaydeden Uçak, “bu olumsuzlukları ülke olarak tek yumruk olduğumuz sürece aşıp yolumuza devam ederiz. Devletimiz de ihracatçının arkasında olduğunu bize hissettiriyor. Tarım Bakanımız Sn. Dr. Ekrem Pakdemirli’ye, ayrıca Gıda ve Kontrol Genel Müdürümüz Sn. Muharrem Selçuk’a istediğimiz zaman ulaşabiliyoruz, bizleri dinliyorlar çözüm önerileri üretmemize yardımcı oluyorlar” dedi.