Seferihisar Emlak

Haziran tam görünmeye başladı derken,  yağışlar, rüzgarlar kendini gösterdi. Zirai faaliyetler dolayısıyla tarım aksadı. Mandalinada Kırmızı örümcek mücadelesi yapılmayan bahçelerde halen kırmızı örümcek görülüyor, üstelik yaprak biti de bir yandan taze sürgünlerde hasar yapmaya devam ediyor.

Mücadele etmek gerekiyor bilhassa kırmızı örümcek direkt meyve gözü ve yaprakta zarar yaptığı için meyve kalitesi ve ilerki yıllardaki meyve tutumunu olumsuz etkiliyor.

Yaprakta yaptığı emgiyle fotosentezi durdurur dolayısıyla meyve büyümesini durdurur.

Bitki beslemede ise Demir uygulamaları yapılmadıysa yapılmalı, kalsiyum mutlaka hazirana girmeden ihtiyaç olan yerlerde verilmelidir. Bitkisel üretimde bağlarda külleme hastalığı görülmekte, dikkat edilmeli ilaçlama yaparken mildiyo ilaçları ilave edilmelidir.

Havaların kapalı ve nemli gitmesi hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Gereksiz sulamalardan ve aşırı azotlu gübrelemeden kaçınmak ihtiyaç duyulan besin elementlerini vermek gerekir. Bilhassa Kalsiyum bitkiyi hastalığa karşı dayanıklı kılar, ve arada bir Bakırlı ilaçlamalar yapmanın koruyucu olması açısından büyük faydası vardır.

Sağlıklı bir bitkisel üretim dileğiyle.

Bitkisel Ürün Eksperi

Ziraat Yük. Müh. Uğur Güneş

ugurgunes.net

ugurguneszm@gmail.com