Seferihisar Emlak

Çaresizlik dam boşalttırdı 

 Büyük firmalara ve mandıralara süt satmak için büyükbaş hayvan besleyen üreticiler, yem ve samana yapılan üst üste zamlara rağmen süt fiyatlarında indirime gidilmesi üzerine damlarını boşaltmaya başladı. 

Kavakdere’de yıllardır hayvan besleyen Besim Amca lakaplı Mehmet Ali Yavaş da bir dam ineğini satarak besicilikten çekildi. 

Doların her fırlayışında yeme zam yapıldığını, ancak dövizde düşüş olduğunda bu zamların geri alınmadığını söyleyen Mehmet Ali Yavaş, ‘’Geçen yıl seksen lira olan bir çuval yemin fiyatı bu yıl 125 liraya çıktı. Bugün yarın da 140’ı bulur. Bir kamyon yem almak için iki inek satmak gerekiyor. Dövizdeki artış anında akaryakıta da yansıdığı için Konya ve Trakya’dan saman getiren aracılar da yonca ve kaba yem ürünlerine zam yaptı. Mısır silajına uygun arazimiz yok. Buna karşılık 2 lira 70 kuruştan sattığımız süt bir süre önce 2 lira 60 kuruşa düşürüldü. Bizden bu fiyatlara alınan süt, paketlendikten sonra zincir mağazalarda 8 liradan satılıyor… Biz resmen soyuluyoruz’’ dedi. 

İLK VE SON DEĞİL 

 Diğer besiciler de ineklerini satarak damını kapatan Besim Amca’nın ilk ve son olmadığını belirterek şöyle konuştular: ‘’Hiçbirimizin dayanacak gücü kalmadı. Yem ve süt fiyatlarındaki tezata geçtiğimiz ramazan bayramında keyfilik de eklendi. Çok sayıda firma, elemanlarının bayram tatiline çıktığını öne sürerek süt alımı yapmadı. Tonlarca süt derelere döküldü. Artık dayanacak gücümüz kalmadı… Bizler de ineklerimizi, danalarımızı bıçağa verip damlarımızı kapatacağız. ‘’