Seferihisar Emlak

Seferihisar’da “Başka bir tarım mümkün” sloganıyla 8 yıl önce başlayan tarım hareketiyle üreticiyle tüketici birçok çalışmayla doğrudan biraraya gelirken kooperatifleşme çalışmaları Türkiye’ye örnek hale geldi.

Seferihisar’da uzun süre önce belediye tarafından kurulan “Seferihisar Kasabı” da üreticiyle tüketiciyi doğrudan buluşturuyor. Sadece Seferihisar’da yerli üretici tarafından yetiştirilen hayvanların kesilip satıldığı kasap, Seferihisar et piyasasını regüle ederken; yerli üretici destekleniyor, Seferihisarlı tüketici gönül rahatlığıyla etin kaynağını bilerek tüketiyor.

Belediye Başkanı Tunç Soyer yapılan çalışmaların üreticiyi koruyarak tüketicinin sağlıklı gıdayı daha uygun fiyata alabilmesini sağlamak için yaptıklarını belirterek, “Köy pazarlarında, destek olduğumuz kooperatiflerde olduğu gibi Seferihisar Kasabı da aynı amaca hizmet ediyor. Bir yandan üreticiyi koruyoruz. Çünkü üretici etini maliyetlerin altında satarsa sürdürülebilir hayvancılık mümkün olmaz. Diğer yandan da tüketici kaynağını bildiği veterinerlerimiz kontrolünde kesilen hayvanın etini tüketiyor. Bunu aracısız satışla başarıyoruz. Yakın zaman içinde hayata geçecek mezbaha projesiyle üreticinin maliyetlerini düşürmeye devam edeceğiz” dedi.