Seferihisar Emlak

Seferihisar son iki aydır gayrimenkul satışlarını konuşuyor ama aslında bu gündem ilçenin gündemini 15 yıldır meşgul ediyor.
İşte 09 Mart 2008 tarihli Yeni Haber Gazetesi’nin manşeti.DSC_8476
”Hamit Nişancı 40 trilyon borç bıraktı’
Gazetenin manşetten verdiği haberde Hamit Nişancı’nın Ulamış‘ta bir karış yer satmadığını açıkladığı belirtilerek, ”İddia eden varsa gelsin buraya yüzüme söylesin” diye yaptığı meydan okumaya yer veriliyor, ancak Sığacık Akkum’da birçok arsa satışının ortaya çıkmasının o dönemdeki yerel seçimler öncesinde Nişancı’nın canını sıkacağı ifade ediliyordu.DSC_8478
Yine aynı haberde şu ifadelere de yer veriliyordu: ‘‘Hamit Nişancı’nın 1999 yılından bu yana 44 arsa satışının bir çoğunda yaşanan usulsüzlük ise Seferihisar Belediyesi’nde yaşanan yolsuzluk iddialarına yenilerinin eklenmesine yol açtı. Özellikle SİT alanlarının ve orman arazilerinin nasıl bir peşkeş psikolojisi içerisinde hareket ettiğini gösterdi.”
Gazetenin orta sayfasının manşetinde ise “İşte satılan yerler” başlığıyla, elden çıkarılan arsa ve arazilerin fotoğraflarına yer veriliyordu.DSC_8474
40 trilyon borç haber yazısında ise “İşte Seferihisar belediyesinin 40 trilyon borcu..” başlığı ile 21 trilyon SSK‘ya, 5 trilyon maliyeye, 4 trilyon Akkum’daki arsa satışı iadesine, 5 trilyon piyasaya, 3,5 trilyon işçilere, 1,5 trilyon Emekli Sandığı’na borç bırakıldığı bilgisine yer veriliyordu.DSC_8480
Hamit Nişancı, bu habere ne karşı açıklamada bulunmuş ne de yalanlamıştı.
AK Parti Seferihisar İlçe Başkanı Hamit Nişancı’nın ilçe başkanı olduktan sonra gündeminin tamamına yakınını Tunç Soyer başkanlığındaki Seferihisar Belediyesinin icraatlarına ve satılan gayrimenkullere ayırıyor olması Nişancı‘nın iki seçimi kaybetmesini bu satışlara bağladığı, Tunç Soyer’i de aynı noktadan vurmaya çalıştığı şeklinde değerlendiriliyor.DSC_0099
SAYIN HAMİT NİŞANCI’YA
26 Aralık 2014 tarihinde Seferihisar ilçe başkanlığına seçildiniz. Seçildiğiniz günden bu güne kadar hükümet tarafından Seferihisar halkına hangi hizmetleri getirmeye aracılık ettiniz, açıklar mısınız?
1- Seferihisar Necat Hepkon Devlet Hastanesi‘ni son aylarda hiç gezme gereği duydunuz mu? Hastane adeta bir sağlık ocağına dönüştü. Hastaneyi (doktorlar hariç) başarısız ve vatandaşa hakaretler savuran bir sürü partili ve beceriksiz insanla doldurdunuz. Sahi size bu konuda hiçbir şikayet veya eleştiri gelmiyor mu? Geliyor da “Boş verin onlar bizim partililerimiz. Vatandaşa ne söylerlerse söylesinler, hastane pislik içerisinde olsa da onlara tek cümle laf söyletmem” anlayışı ile şikayetleri geçiştiriyor musunuz?
2-Seferihisar Devlet Hastanesi’nde beyin cerrahı kadrosu açılamadı. Çok mu zor bu kadroyu açtırmak? Bu konu Ümit Cingöz döneminde Sağlık Bakanlığı İzmir Güney Sekreterliği Başkanlığı ile görüşülmüş ve olumlu cevap verilmişti. Sonuç ne oldu?
3-Yerel seçimler sırasında Bakan Binali Yıldırım Seferihisar-Sığacık yolu ile ilgili olarak, devletin ilgili birimlerine, “Bu yol acilen genişletilsin” talimatı verdi ama aradan neredeyse 2 yıl geçti, bu konuda herhangi bir gelişme olduğunu duymadık. Sonuç nedir?
Seferihisar Kuşadası yoluna da Ümit Cingöz döneminde başlanmış, daha sonra durmuştu. Bu yol hakkında kamuoyunun hiçbir bilgisi yok. Sonuç nedir?
4.Doğanbey Balıkçı Barınağı yapılacaktı ve yatırım programına alınmıştı. Sonuç ne alemde?Tunç-Soyer
SAYIN TUNÇ SOYER’E
Seferihisar Belediyesi’nin gelir-gider dengesini bir türlü yerine oturtamadınız. Bu şekilde giderseniz, başkanlığını yaptığınız belediye, çok değil bir yıl sonra yine ekonomik krize girecektir.
1-Önce belediyenin gelir-gider dengelerini yakın plana alın. Meclis ve encümen üyeniz Mimar Ahmet Güney‘in yaptığı projeler ve aldığı ruhsatlar karşılığında belediyeye emsallerinden az para ödediği iddiaları sağır sultanın bile ağzında lokum şekeri gibi dolaşıyor. İddialar doğru veya yanlış, onu bilemem. Ama hiç araştırdınız mı?

Bu şahsın, bu ve benzer konularda belediyenin kasasına ne kadar para yatırdığını yakın takibe almalısınız. Yetmedi, belediyenin gelir getirici unsurları gözden geçirmelisiniz.
2-İşe aldığınız insanlar, kendilerine gelecek hazırladıkları için gençlere çıkış veremeyeceğiniz aşikar. Emekliliği gelen personeli emekliliğe sevk ederek şişkin kadronuzu azaltmalısınız.
4- Yapacağınız sıra dışı icraatlarınızı kamuoyuyla paylaşmalısınız ve belediye icraatlarını sıkça sizi seçen halk ile paylaşmalısınız.

5- En önemlisi de sözünüzden çıkamayan genç kadronuzun yanı sıra ”Başkanım şurada yanlışsınız” diyen insanları da dinlemeli, eleştirilere açık olmalısınız. Sizin güler yüzlü ve sakin kişiliğinizin yanında eleştirilmeyi hiç sevmediğiniz ve akıl almaktan hoşlanmadığınız da herkes tarafından biliniyor.
6- Bir de verdiğiniz sözleri tutmalısınız. Veya tutamayacağınız sözleri asla vermemelisiniz. Sonuçta söz verdiğiniz insanlar vaatlerle avutulacak çocuklar değil. Düşünün bakalım seçim öncesinde kimlere ne sözler verdiniz, bunların hangilerini yerine getirdiniz?
SONUÇ:
Seferihisar halkının artık mışlarla muşlara karnı tok… Seferihisar halkı hizmet istiyor beyler. Vatandaş sizden hizmet bekliyor. İcraat, bakanlarla çekilen fotoğrafları facebook’ta yayınlamakla olmuyor. İlçe halkı hizmet bekliyor beyler hizmet…

Mustafa Karabulut