fbpx

Yetişkin’le bir tabu yıkıldı: “Aferin kızlar”

Yetişkin’le bir tabu yıkıldı: “Aferin kızlar”
Yayınlanma tarihi : 26 Ağustos 2021 5:50

ASYA YAŞARİKİZ / YENİ HABER – Seferihisar Belediyesi’nin kadın istihdamını desteklemek için göreve aldığı kadınlar, Seferihisar’ın sokaklarını izmarit çöplerine kadar temizliyor. İlçe merkezinde ve Sığacık’ta çalışan kadınlar, Seferihisar’da bir tabuyu yıktıklarını düşünüyor. Önceleri halktan “Kadının sokakta ne işi var?” tepkileri aldıklarını söyleyen kadınlar şimdilerse “Aferin kızlar” denilerek desteklenmekten çok mutlu.
Pınar Dalbudak, Özlem Sütlügül ve Seçil Ayşe Günay Seferihisar Belediyesi’nin ilçe merkezinde göreve getirdiği üç kadın temizlik işçisi. Onları havuzlu park, postane caddesi, hastane yolu ve çarşıda görebilirsiniz.

Seferihisarlı 37 yaşındaki Pınar Dalbudak, 3 çocuk annesi. Kendisi eğitim alamayan Dalbudak, bu yüzden kızlarının eğitimine çok önem veriyor ve onların eğitim hayatını destekliyor. “Ben okuyamadım, kız çocuklarım okusun istiyorum. Bu yüzden de işime dört elle sarılıyorum” diyen Dalbudak, kendi parasını kazanarak kızlarının ihtiyaçlarını karşılamaktan gurur duyuyor.
Dalbudak, “İşimi çok seviyorum. Bu konuda başkanımız İsmail Yetişkin bize çok destek oldu. Bizi dinleyerek istihdam sağladı. Yetişkin, kadın istihdamı konusunda çok duyarlı bir başkan” ifadeleri ile Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin’in kadın istihdamına çok önem verdiğinin altını çiziyor.

BİR TABU YIKILDI

Seferihisar’da bir ilk oldukların söyleyen Dalbudak, çalışmaya başladıkları ilk hafta, insanların çok şaşırdığını ancak kadınların kendilerine hep destek olduklarını söylüyor. “Kadınlar bizi durdurup ‘aferin kızım, sakın bırakma’ diyorlar. Çok olumlu tepkiler alıyoruz. Bunlar çok hoşumuza gidiyor ve daha şevkle çalışıyoruz. Eskiden kadınlar Seferihisar’da kendi başlarına bir şey yapamıyorlardı. Şimdi daha güçlüyüz.” diyen Dalbudak, Seferihisar’da bir tabuyu yıktıklarını düşünüyor.

“KADINDAN ÇÖPÇÜ MÜ OLUR?”

Seferihisarlıların kendilerine çok yardımcı olduğunu söyleyen 27 yaşındaki Özlem Sütlügül ise, önceleri garsonluk yaparak geçimini sağlamış. Orhanlı Köyü’nden gelen Sütlügül, “Yetişkin’den allah razı olsun, onun sayesinde ekmek paramızı kazanıyoruz” ifadeleri ile Yetişkin’in kadın istihdamını desteklemeye devam etmesini talep ediyor.

31 yaşındaki Seçil Ayşe Günay ise, önceleri tarla ve bahçe işlerinde çalışmış. Seferihisar Belediyesi’nde çalışmaktan çok memnun olduğunu dile getiren Günay, Belediye Başkanı Yetişkin’e şu ifadelerle sesleniyor; “Başkanımıza bizi işe aldığı için çok teşekkür ediyorum. İşimize dört elle sarılıyoruz ve bu işte kalıcı olmak istiyoruz. Seferihisar’ın gözdesi olduk. Kadın istihdamını desteklediği için kendisine çok teşekkür ediyorum.”

“KADINDAN ÇÖPÇÜ MÜ OLUR?”

İşe başladığı ilk zamanlarda “kadından çöpçü mü olur?” tepkileriyle karşılaştıklarını söyleyen Günay, şimdiyse halkın kendilerine sempatiyle yaklaştıklarını dile getiriyor.

Seferihisar Belediyesi’nin kadın işçileri, Seferihisarlılar tarafından memnuniyetle karşılanıyor.
Seferihisar’da yaşayan Ayşe Dinç, kadın işçileri her sabah balkonundan bakarken gördüğünü ve mutlu olduğunu şu sözlerle dile getiriyor; “Sabahları onları görmek beni mutlu ediyor. Herkes daha işe gitmeden onlar sokaklarımızı titizlikle temizliyor.”
Bir başka Seferihisarlı ise, Seferihisar halkının daha temiz olması gerektiğini, kadın işçilerin izmarit çöpüne kadar temizlik yaptığını söyleyerek “Seferihisarlılar olarak biraz daha temiz olabiliriz. Kadın işçilerle her karşılaştığımda sigara izmaritine kadar ince temizlik yaptıklarını görüyorum. Onlarla gurur duyuyorum. Ayrıca Seferihisar Belediyesi’nin de kadın istihdamını destekliyorum” diyor.

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (0)